۱.قبلا در خبرها شنيديم و ديديم كه شهرداري تهران قصد دارد كه براي نابينايان كتابخانه تخصصي بسازد، اما امروز در خبرها آمده بود كه اين نهاد پا را فراتر نهاده و در انديشه راه اندازي كتابخانه تخصصي براي كودكان نيز مي باشد. اقدام مبارك و ميموني است به شرط آنكه از حد حرف و خبر فراتر رفته و عملي شود. خبر را اينجا ببينيد.

اينهم يه مقاله در مورد تجربه راه اندازي يك كتابخانه تخصصي كودكان در كشور چين.

۲. هميشه فكر ميكنيم كه در ميان انواع كتابخانه‌ها كتابخانه‌هاي دانشگاهي به سبب قرار گرفتن در محيط‌هاي آكادميك و پژوهشي از وضعيت بهتري نسبت به  ساير انواع كتابخانه‌ها برخوردارند. اما اين خبر به كتابخانه‌هاي دانشگاهي نگاهي ديگر دارد....

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۳۰ساعت 10:36 توسط طاهره کرمی |

سلام. پیرو مطالب آقای حسینی و نظرات تعداد کثیری از دوستان و همچنین افزایش تعداد نویسندگان وبلاگ گروهی در روزهای اخیر و به جهت حفظ هماهنگی های لازم و گسترش سطح کیفی وبلاگ پیش نویس اولیه اساسنامه وبلاگ تهیه و برای کلیه باتگرهای محترم فرستاده شده است. خواهشمندم در تهیه و تکمیل آن ما را یاری نمایید. متن این ژیش نویس را در ادامه مطلب بخوانید.

همچنین متن جدید آیین نامه وبلاگ در دست تهیه است٬ بنابراین از دوستان بلاگر و خواننده تقاضا می شود پیشنهادات خود را ارئه دهند. گفتنی است تا زمان انتشار آیین نامه جدید٬ دوستان همچنان از آیین نامه قبلی پیروی نمایند.

و اما درباره پیشنهاداتی که هر از چند گاهی توسط بلاگرها و خوانندگان در این وبلاگ ارائه می شود: دوستان عزیز بلاگر جامعه عمل پوشاندن به این پیشنهادات نیازمند همکاری تمامی شما عزیزان است. بنابراین خواهشمندم با مطالعه این پیشنهادات٬ و ارائه راهکارهای متناسب برای اجرای آنها٬ آمادگی خود را برای برعهده گرفتن بخش یا بخشهای مورد علاقه خود اعلام نمایید.
پیشنهادات ارائه شده دراین وبلاگ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 14:31 توسط طاهره کرمی |

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر مجید جوزانی- مدیر کل امور فرهنگی شهرداری تهران - با اعلام این خبر گفت: ساخت کتابخانه های تخصصی به ویژه برای نابینایان از جمله برنامه هایی است که شهرداری تهران در حال برنامه ریزی و مطالعه بر روی آن است. وی افزود : با توجه به  اینکه این افراد بخشی از جامعه ما را تشکیل می دهند نیازمند کتابخانه های مناسب و مجهز هستند و ساخت چنین کتابخانه هایی در کنار تجهیز کتابخانه های موجود از جمله کارهایی است که شهرداری تهران در راستای مناسب سازی مکان های عمومی برای استفاده جانبازان و معلولان به آن می پردازد.

مدیر کل امور فرهنگی شهرداری تهران در ادامه از ساخت کتابخانه های تخصصی ویژه کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت : با توجه به این که در سطح شهر کتابخانه هایی برای استفاده خاص این افراد وجود ندارد و این قشر از جامعه نیازمند آگاهی های متناسب با شرایط سنی خود هستند ، شهرداری تهران در حال برنامه ریزی برای ساخت و تجهیز کتابخانه های  تخصصی کودکان و نوجوانان است.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 14:26 توسط طاهره کرمی |

چند خبر از گوشه و کنار

۱. کتابخانه های شخصی مانند باقیات الصالحات است   سید محمد علی ابهری - رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت : کتابخانه های شخصی حکم " باقیات الصالحات " مالکش را دارد اگر در دسترس استفاده دیگران قرار گیرد ، همه از آن بهره می برند .
۲.کتابخانه‌ های خراسان جنوبی در طرحی یکساله مکانیزه می‌شوند   ملک احمدی گفت : تمامی کتابخانه‌های خراسان جنوبی در طرح یک ساله مکانیزه می‌شوند و در بحث عمرانی و ساخت و ساز نیز باید از اعتبارات استانی و نیم درصد درآمد شهرداری‌ها استفاده کنند.
۳. دوازده قصه، پايان جشنواره قصه‌گويي دهمين جشنواره قصه‌گويي كشوري روز پنج‌شنبه 30 آذر با ارايه قصه‌هايي از استان‌هاي مختلف ايران پايان می یابد .

                                                                           http://www.mehrnews.com/fa/Search.aspx

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 14:11 توسط طاهره کرمی |

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر مجید جوزانی- مدیر کل امور فرهنگی شهرداری تهران - با اعلام این خبر گفت: ساخت کتابخانه های تخصصی به ویژه برای نابینایان از جمله برنامه هایی است که شهرداری تهران در حال برنامه ریزی و مطالعه بر روی آن است.وی افزود : با توجه به  اینکه این افراد بخشی از جامعه ما را تشکیل می دهند نیازمند کتابخانه های مناسب و مجهز هستند و ساخت چنین کتابخانه هایی در کنار تجهیز کتابخانه های موجود از جمله کارهایی است که شهرداری تهران در راستای مناسب سازی مکان های عمومی برای استفاده جانبازان و معلولان به آن می پردازد.

مدیر کل امور فرهنگی شهرداری تهران در ادامه از ساخت کتابخانه های تخصصی ویژه کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت : با توجه به این که در سطح شهر کتابخانه هایی برای استفاده خاص این افراد وجود ندارد و این قشر از جامعه نیازمند آگاهی های متناسب با شرایط سنی خود هستند ، شهرداری تهران در حال برنامه ریزی برای ساخت و تجهیز کتابخانه های  تخصصی کودکان و نوجوانان است.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 14:1 توسط طاهره کرمی |

سازمان جهانی نظام شابک ( isbn ) به دلیل افزایش تولید انتشار کتاب ، شناسه گروهی جدیدی با شماره 600 را به ایران اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، با توجه به بسط نظام شابک به آثار الکترونیک و سایر تک نگاشت ها ، شناسه گروهی 964 مختص ایران در نظام بین المللی در حال اتمام بود ، به درخواست موسسه خانه کتاب نظام شناسه دیگری به شماره 600 در اختیار ایران قرار گرفت .

شناسه گروهی 946 گنجایش شماره گذاری یک میلیون اثر اثر را داشت و با اختصاص شناسه گروهی جدی ایران در این نظام یک میلیون اثر دیگر قابل شماره گذاری است .در حال حاضر دو شناسه گروهی 946 و 600 برای ایران در سطح بین المللی معتبر است و ناشران و دست اندرکاران این حوزه ممکن است در آینده نزدیک با استفاده از دستنامه شماره استاندارد بین المللی کتاب و موسیقی با اطلاعات لازم در خصوص استفاده از شابک و شابم آشنا می شوند .

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 13:56 توسط طاهره کرمی |

مسئول کمیته روابط عمومی اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری گفت: مسئولان کمیته های هفت گانه اتحادیه برنامه های کمیته های خود را برای اولین سال فعالیت اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری در جلسه هیئت مدیره عنوان می کنند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 11:58 توسط طاهره کرمی |

شرکت مترو در ايستگاه قلهک کتابخانه اي را تاسيس مي کند. قرار است اين کتابخانه جايگزين کتابخانه شهيد بهشتي که با ساخت مترو خراب خواهد شد، بشود
http://www.chn.ir/news/?section=4&id=7446

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 11:39 توسط طاهره کرمی |

تجربه من در نوشتن در وبلاگهای گروهی ثابت کرده است که برای حفظ کیفیت و جذابیت محتوای وبلاگ، اعمال محدودیت، چه از حیث تعداد نویسندگان و چه از حیث تعداد پستهای روزانه، لازم و ضروری است. اما تفاوتی که بین این وبلاگ و دیگر وبلاگهای گروهی وجود دارد، همانا تخصصی بودن آن و پرداختن به تمامی حوزه های حرفه و دانش کتابداری و اطلاع رسانی می باشد. افزایش تعداد نویسندگان این وبلاگ، بالطبع بایستی باعث افزایش میزان نوشته ها در موضوعات مختلف کتابداری و اطلاع رسانی شود اما این گونه به نظر می رسد که روند وبلاگ با افزایش میزان نویسندگان آن، یکسویه شده و تنها به اطلاع رسانی منتهی شده است؛ در حالی که این وبلاگ علاوه بر اطلاع رسانی، بایستی تریبونی باشد برای ارائه دیدگاهها، پرداختن به مسائل و مشکلات، نقد و بررسی مسائل حرفه و دانش کتابداری، و معرفی ایده ها و خلاقیت های نو در عرصه این حوزه. ضمن اینکه اجازه بدهید رک بگویم: همانگونه که خیلی کم نوشتن در این وبلاگ خوب نیست، خیلی زیاد نوشتن هم فایده ای ندارد. این قاعده ای است که بر تمامی وبلاگهای گروهی عمومی و اختصاصی حاکم است. بنابراین پیشنهاد می کنم برای حفظ جذابیت وبلاگ چه از حیث اطلاع رسانی و چه از حیث انتقادی، موارد زیر لحاظ گردد:

۱- نیازهای مخاطبان وبلاگ در نظر گرفته شود؛ به یاد داشته باشیم اکثر خوانندگان این وبلاگ را دانشجویان کارشناسی کتابداری تشکیل می دهند بنابراین نوشته های وبلاگ بایستی به سمتی حرکت کند که ذهن سیال آنها را به چالش بکشاند و آنها را وادار کند سهم خود را در بهبود هر چه بیشتر کتابداری و اطلاع رسانی، چه از نظر تجربی و عملی و چه از منظر علمی و تئوریکی، به بهترین نحو ایفاء کنند.

۲- ضمن توجه کافی به اطلاع رسانی خبری در تمامی عرصه های حوزه کتابداری و اطلاع رسانی، بایستی دیدگاهی انتقادی  نسبت به آنها داشته باشیم. خوب است که ضمن درج خبری در وبلاگ، نظر خود را در مورد تاثیرات منفی و مثبت آن هم بنویسیم و برداشت های خود را منعکس کنیم.

۳- من فکر نمی کنم لازم باشد، همه متن یک خبر را در وبلاگ منعکس کنیم. لینک دادن همراه با توضیحی مختصر در اکثر موارد بازده بهتری دارد.

۴- به فناوری های نوین، توجه ويژه داشته باشیم. زیرا فناوری ها، تمامی عرصه های کتابداری و اطلاع رسانی را تحت تاثیر قرار داده اند و خواه ناخواه، بایستی با آنها همراه شویم؛ ضمن اینکه این توجه نباید، ما را از پرداختن به مسائل و مشکلات کتابداری سنتی خودمان غافل کند.

اینها پیشنهادات من برای بهبود کیفیت محتوای وبلاگ بود. تا نظر دیگر دوستان چه باشد./

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 8:35 توسط طاهره کرمی |

ويلهلم آلوارت، پدر فهرست­نگاري نوين و فهرست تحليلي دستنویس های عربي کتابخانه­ي دولتي برلين
پيش­كسوتان فهرست­نگار، از وي بــــــــا عنوان پدر فهرست­نگاري نوين ياد مي­نمايد  
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 7:46 توسط طاهره کرمی |

             از فريال طهماسبى (گفت وگو با دكتر عباس حرى استاد دانشگاه تهران گروه کتابداری)

   
اگر قرار است در جامعه اى تمام حوزه هاى خرد و كلان پيشرفت كند، قطعاً دسترسى همگان به اطلاعات و گسترش علم در ميان همه اقشار جامعه، امرى ضرورى است واين آن چيزى است كه دكتر حرى به آن اعتقاد دارد. اين استاد دانشگاه، با اشاره به اينكه ترويج علم بايد بالقوه در خدمت توليد علم باشد و اين دو جدا از هم نيستند، بر اين باور است كه توليد علم، بدون ترويج آن، تنها به زمان حال بسنده كردن است و اين در حالى است كه براى دستيابى به شكوفايى جامعه، بايد به آينده نيز نگاه داشت. وى در طول گفت وگو به لايه هاى مختلف جامعه اشاره مى كند كه ترويج علم در هر يك از لايه ها، زبان و واژه خاصى را مى طلبد تا محصولات علمى براى همه لايه ها قابل درك باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 7:28 توسط طاهره کرمی |

فارس،بوسن بروك معاون كتابخانه ملي هلند در مراسم افتتاحيه نمايشگاه نقاشي‌هاي رامبراند،كتابخانه ملي ايران را يكي از بزرگترين كتابخانه‌هاي خاورميانه دانست وگفت: من به شدت تحت‌تاثير معماري،نور،فضا و امكانات كتابخانه ملي ايران قرار گرفته‌ام. 
 
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 7:23 توسط طاهره کرمی |

 The Library of Congress now offers several RSS feeds for use in an RSS reader or RSS-enabled Web browser. Library feeds consist of headline, brief summary, and a link that leads back to the Library's Web site for more information.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۹ساعت 5:7 توسط طاهره کرمی |

در نشست های نقد و بررسی کتاب " ماه و نگاه " حوزه هنری کرج ، هر ماه یک کتاب نقد و بررسی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر در کرج ، برگزاری این جلسه ازجمله فعالیت های حوزه هنری کرج است و قرار است که به صورت مستمربرگزار شود و در آن منتقدان به تحلیل و بررسی آثار ادبی بپردازند.

در این جلسات کتاب های مورد نقد به صورت نیم بها در اختیار علاقمندان قرارمی گیرد و شرکت کنندگان در جلسه نقد مشارکت می کنند . در همین راستا نشست نقد "شطرنج با ماشین قیامت" نوشته حبیب احمد زاده شنبه دوم دی ماه جاری درحوزه هنری کرج نقد و بررسی می شود . منتقد جلسه یاد شده فیروز زنوزی جلالی است که یکی از 20 نویسنده برتر بعد از انقلاب است و آثار او تاکنون جوایز زیادی را کسب کرده است.نقد و بررسی این رمان ساعت 15 تا 17 درحوزه هنری کرج برگزار می شود .

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 17:18 توسط طاهره کرمی |

در نشست تجلیل از ناشران شهر، چهارشنبه بیست‌ و نهم آذر، از فعالیت و تلاش انتشارات سروش در زمینه تولید و عرضه آثار ماندگار تجلیل خواهد شد.به گزارش خبرنگاری مهر دکتر علی ‌اکبر ولایتی، ‌دکتر محمد هنر‌دوست، قائم ‌مقام سازمان صدا و سیما، رضا سیدحسینی، نویسنده و مترجم برجسته در این مراسم سخنرانی خواهند کرد. 

پخش دو کلیپ از دیگر بخش‌های مراسم خواهد بود. کلیپ اول به تاریخچه انتشارات مربوط می‌شود و دومی، درباره کتاب‌های برگزیده انتشارات سروش است.

در این مراسم نمایشگاهی از کتابهای انتشارات سروش در کنار نمایشگاه عکس این انتشارات  برگزار می‌شود. همچنین ویژه‌نامه‌ای که  با موضوع فعالیت‌های انتشارات سروش  تهیه شده است، توزیع خواهد شد. این مراسم روز چهارشنبه ساعت 15تا17 در سالن اجتماعات فرهنگسرای دانشجو واقع در خیابان یوسف‌ آباد، کوچه بیست و یکم، بوستان شفق برگزار می شود.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 17:9 توسط طاهره کرمی |

کتابشناسی توصیفی ترجمه های چاپی قرآن کریم به منظور آشنایی مخاطبان با کیفیت ترجمه ارائه شده، از سوی مرکز ترجمه به زبانهای خارجی تدوین می شود .

به گزارش خبرگزاری مهر، از آنجا که آمار ترجمه های چاپی قرآن کریم در مرکز ترجمه قرآن به زبانهای خارجی در حد بالایی قرار دارد، این مرکز برای زبانهای مختلف، کتابشناسی توصیفی را تهیه و تألیف می کند .
هدف از تدوین این کتابشناسی توصیفی آشنایی مخاطبان با کیفیت ترجمه های چاپ شده است .تدوین کتابشناسی توصیفی ترجمه های چاپی مرکز ترجمه به زبانهای خارجی، برای زبانهای فارسی، انگلیسی و اردو که از آمار بیشتری برخوردار هستند، در دست انجام است .

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 17:5 توسط طاهره کرمی |

کتابخانه ملی ایران از امروز به مناسبت گرامیداشت چهارصدمین سالگرد تولد رامبراند میزبان آثار این هنرمند نامی هلند شده است. در این نمایشگاه تعدادی از تابلوهای کپی این نقاش در قطع کوچک و بزرگ به معرض نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مقابل در اصلی نمایشگاه اثری با ابعاد بزرگ از رامبراند با نام نایت واچ به چشم می خورد. از اغلب تابلوهای این نقاش هلندی این طور معلوم است که وی به نقاشی پرتره علاقه و گرایش فراوان داشته است. وی در تاریخ هنر اروپا نقش مهمی ایفا کرد و به واسطه به وجود آوردن تکنیک های متنوع توانست نام خود را در جهان هنر پرآوازه کند. به طوری که امروز عکاسان و نقاشان معاصر در کار خود به کمپوزیسیون های رامبراند مراجعه می کنند.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 17:0 توسط طاهره کرمی |

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ کتاب_ نخستين فرهنگ يوناني - ايراني با حضور جمعي از ايران شناسان و زبان شناسان يوناني، اول ژانويه، در دانشگاه آتن رونمايي مي شود. 
اين فرهنگ 35000 واژه جديد و رايج زبان يوناني را دربرمي گيرد. اين نخستين فرهنگ در تاريخ روابط ايران و يونان به شمار مي رود و بر اساس معتبرترين فرهنگ آتن معادل يابي شده است.

عرفان قانعي فرد در اين فرهنگ، معاني لغتها را بنا به اصول تفکيک معنايي و تعيين حوزه معنايي معادل يابي کرده است.

خبرگزاري يونان خبر داد:« نشست رونمايي نخستين فرهنگ يوناني - ايراني اول ژانويه سال جاري برگزار مي شود و نشر کشاورز و سفارت يونان در ايران در انتشار فرهنگ مذکور مشارکت داشته اند.»

قرار است اين اثر در دانشگاه اسلو در نروژ نيز ارايه شود.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 16:56 توسط طاهره کرمی |

خبرگزاري ميراث فرهنگي _کتاب_ كتابخانه تخصصي هنر در اصفهان با چهار هزار جلد كتاب در محل هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت.
احمد رضايي، مدير اين هنرستان با اعلام اين خبر افزود:« چيدمان علمي اين كتابخانه به پايان رسيده و اين كتابخانه همزمان با سالگرد جشن 70 سالگي هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افتتاح خواهد شد.»
وي گفت:« اين كتابخانه در نوبت صبح در اختيار دانش‌آموزان هنرستان و بعدازظهر در اختيار عموم علاقمندان مي‌باشد.»
گفتني است همزمان  با افتتاح اين كتابخانه سرنگار خانه استاد فرشچيان به منظور ارائه آثار انجمن‌هاي هنري و پاتوق هنري، نگارخانه استاد رستم شيرازي به منظور ارائه آثار دانش‌آموزان و نگارخانه استاد عيسي بهادري متخصص ارائه آثار اساتيد هنر نيز مورد بهره‌برداري قرار خواهند گرفت.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 16:54 توسط طاهره کرمی |

فرهنگسراي تهران وابسته به منطقه 22 سازمان فرهنگي_ هنري شهرداري تهران، به منظور فراهم آوردن تسهيلات ويژه براي اعضاء و کاربران کتابخانه شهر، طرح پيک کتاب را برگزار مي کند.اين طرح از يکم دي ماه به مدت يک ماه برگزار مي شود. علاقمندان براي شرکت در اين طرح مي توانند با تلفنهاي 44141144 و 44143780 تماس گرفته و پس از ارايه نشاني، شماره تماس و نام کتاب مورد نظر خود را دريافت کنند.
http://www.chn.ir/news/?section=4&id=7438

پی نوشت: به نظر شما آیا طرح موفقی خواهد بود یا نه؟

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 16:38 توسط طاهره کرمی |

 

 هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب «دبي» با حضور «شيخ محمد بن زائد‌آل نهيان»، پادشاه دبي از 31 مارس الي 7 آوريل 2007 برگزار خواهد شد.

به نقل از روزنامه خليج تايمز، هفدهمين نمايشگاه كتاب دبي از 31 مارس سال ميلادي آينده با همكاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت برگزار مي‌شود.

هدف از برگزاري نمايشگاه امسال ترفيع سطح انتشارات كتاب در بخش‌هاي ترجمه و كودكان و همچنين فراهم سازي زمينه تعامل ميان فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف عنوان شده است.

از جمله برنامه‌هاي نمايشگاه امسال مي‌توان به «برگزاري سمينار با موضوع كتاب، صنعت كتاب» و «راه‌اندازي بازار كتاب» اشاره كرد.

همچنين امسال از برخي از شخصيت‌هاي ادبي داخلي و خارجي و برخي ناشران مطرح جهان براي حضور در نمايشگاه دعوت شده است كه در پايان جوايزي به برگزيدگان اين دوره از جشنواره اعطاء خواهد شد.

 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 16:0 توسط طاهره کرمی |

 

سمينار آموزش وبلاگ‌نويسي 28 آذر در مجتمع فرهنگي هنري اسوه برگزار مي‌شود.

به نقل از دبيرخانه همايش زنان و اينترنت دفتر امور زنان سپاه، به منظور افزايش دانش و توانمندي‌ زنان در زمينه فناوري اطلاعات و در راستاي فعاليت دبيرخانه همايش زنان و اينترنت، سمينار آموزش وبلاگ‌نويسي را آذر در تهران برگزار مي‌كند.

بر اساس اين گزارش اين سمينار با هدف توانمند‌سازي زنان در فضاي مجازي و از طريق آموزش با تاكيد بر توليد محتوي در زمينه مفاهيم و ارزش‌هاي اسلامي و مباحث خانواده برگزار مي‌شود.

بنابراين گزارش، توليد محتوي و فعاليت در فضاي مجازي مستلزم كسب دانش و اطلاعات تخصصي است و اين موضوع همواره در دستور كار دفاتر امور زنان بوده است.

يادآور مي‌شود، اين سمينار در راستاي اهداف تعيين شده جهت همايش زنان و اينترنت مي‌باشد كه در 8 و 9 آبان سال جاري برگزار شد.

 علاقه‌مندان مي‌توانند براي اطلاع بيش‌تر با شماره تلفن‌هاي 88972424 تماس حاصل كنند.

 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 15:32 توسط طاهره کرمی |

اينتل بزرگترين شركت كامپيوتري توليد تراشه با همكاري دو شركت كامپيوتري عربستان سعودي قصد دارند نسخه الكترونيكي قرآن را توليد كنند.اين قرآن الكترونيكي كامپيوتر كوچكي با دسترسي به اينترنت بصورت بي سيم مي باشدكه متن  مقدس قرآن،فايل صوتي آن به ۴۰ زبان و تفسير آن را در بردارد.

http://news.yahoo.com/s/ap/20061219/ap_on_hi_te/intel_electronic_quran

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 12:14 توسط طاهره کرمی |

خبرگزاري اوج

در حاشيه برگزاري  جشنواره توسعه جامعه مجازي، خبرگزاري جامعه مجازي ايران (اوج) كار خود را آغاز كرد.

 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 10:52 توسط طاهره کرمی |

پس از يکسال تلاش بي وقفه، سرانجام کتابخانه بانک مرکزي به علت دارا بودن شرايط لازم به عضويت "برنامه کتابخانه واسپاري و منطقه‌اي بانک جهاني"  درآمد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 9:52 توسط طاهره کرمی |

خدمت دوستان عزیز خانمها نیکخواه و اسدی و آقای آذری خیر مقدم گفته و امیدواریم از مطالب خوب این دوستان در وبلاگ نهایت استفاده را ببریم.
از کلیه دوستانی که مشخصات خود را فرستادند بسیار متشکرم و از دیگر دوستان هم تقاضا می کنم در اولین فرصت این کار را انجام دهند. ضمنا از سوی یکی از بلاگرهای محترم پیشنهاد شده دوستان در کنار مشخصات خود عکسی هم داشته باشند٬ بنابراین دوستانی که تمایل دارند٬ تصاویر خود را در ابعاد کوچک (مثلا ۴*۳ یا ۸*۶) را بفرستند(در صورت موجود بودن در اینترنت فقط آدرس عکس را بفرستید.)
نکته: دوستان بلاگر عزیزی که تمایلی به انتشار شماره تماس های خود ندارند اطلاع دهند تا این موارد حذف شوند.
بلاگرهای عزیز درباره اساسنامه هم پیشنهاد بدهید. منتظریم.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 8:47 توسط طاهره کرمی |

آیا می دانید پرسابقه ترین کتابخانه های جهان کدام کتابخانه ها هستند ؟ اگر نمی دانید پیشنهاد می دهم که حتما  مطلب ذیل را بخوانید
كتابخانه ملي جمهوري چك» قديمي‌ترين كتابخانه فعال در جهان است و پيشينه آن به سال 1366ميلادي باز مي‌گردد. اما از آنجا كه بخشي از اين كتابخانه با كتابخانه دانشگاه چارلز مشترك است، مي‌توان براي آن منشأ كهن‌تري قائل شد. از اين‌رو برخي تاريخ آغاز به كار آن را سال 1348ميلادي، يعني هم‌زمان با تأسيس دانشگاه چارلز و كتابخانه آن مي‌دانند. كتابخانه ملي جمهوري اتريش» در اين فهرست دومين رتبه را دارد. اين كتابخانه كه در شهر «وين» فعال است از سال 1368ميلادي به مخاطبان خود كتاب امانت مي‌داد و امروز بعد از گذشت 638 سال، با مخزن عظيمي كه دارد توجه كتابخوانان بسياري را به خود جلب كرده است
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 7:24 توسط طاهره کرمی |

چهل کارگاه نقد و بررسی کتاب ظرف 9 ماه گذشته در دانشگاه تربیت معلم کرج برگزار شده است .

به گزارش خبرنگار مهر در کرج ، این کارگاه ها با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ، تشویق دانشجویان به مطالعه غیردرسی و تشکیل هسته های مطالعاتی از سوی کانون کتاب و کتابخوانی اداره فعالیت های ادبی ، هنری و دینی معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم برگزار شده اند.

در این کارگاه ها کتاب هایی در حوزه ادبیات و علوم انسانی ، شعر و ادبیات ایران و جهان ، قرآن ، نهج البلاغه ، عرفان ، فلسفه ، روانشناسی و ادبیات داستانی بررسی شده و بیش از دو هزار دانشجو در این کارگاه ها شرکت کرده اند.

همچنین 250 کتاب به صورت کتابشناسی توصیفی و 900 عنوان کتاب به صورت کتابشناسی موضوعی در پنج حوزه شعر ، ادبیات ، نهج البلاغه ، قرآن و ادبیات داستانی توسط دانشجویان عضو کانون تدوین و به دیگر دانشجویان ارائه شده است .

بانک اطلاعات کتابهای مطالعه شده نیز توسط دانشجویان در حال تدوین و گردآوری نهایی است .

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 7:15 توسط طاهره کرمی |

سومین کتاب از مجموعه کتاب های مترو با عنوان "یه sms بزن روشن شی" ، منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، مدیر امور کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: این کتاب کمیک استریپ در 52 صفحه با شمارگان 50000 جلد به موضوع تلفن همراه و مشکلات و معضلات استفاده از این وسیله می پردازد. کتاب مترو در 6 ایستگاه اصلی مترو تهران با بهای 100 تومان عرضه می رسد.

به گفته امیرحسن دهقانی ؛ هدف از اجرای طرح کتاب مترو ، انتقال مفاهیم شهروندی ، نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح فرهنگ شهروندان است.

وی در مورد جزئیات بیشتر طرح کتاب مترو گفت: این کتاب‌ها بیشتر در مورد موضوعات شهری و شهروندی مانند فرهنگ آپارتمان ‌نشینی ، حفظ محیط ‌زیست و حفظ میراث فرهنگی است که تامین محتوای آنها به عهده معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است و سعی شده با استفاده از تصاویر طنز و کاریکاتور برای این منظور استفاده شود.

این طرح با توزیع اولین کتاب با نام "یک کلبه درویشی" ‌در ایستگاه مترو میرداماد به صورت آزمایشی آغاز شد.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 7:12 توسط طاهره کرمی |

كتابخوان الكترونيكي جديدي به منظور ايجاد تحول در روش كتاب خواندن مردم توسط يك شركت چيني اختراع شد.شركت eRead كه يك توزيع كننده كتاب الكترونيكي در چين محسوب مي شود، روز چهارشنبه از اين اختراع جديد خود تحت عنوان كتابخوان الكترونيكي STAReBook در تايوان پرده برداشت.طبق ادعاي شركت eRead، اين كتابخوان الكترونيكي از نمايشگر كاغذ الكترونيكي e-paper از نوع Prime View International (PVI) استفاده مي كند.اين كتابخوان، به سادگي قابل حمل است چراكه شامل يك صفحه نمايش كاغذ الكترونيكي 6 اينچي مي شود كه ذخامت آن تنها 8/0 سانتي متر و وزنش همراه با باتري، 176 گرم است و در عوض عمر باتري آن به اندازه اي است كه بتواند بيش از 8000 كاغذ الكترونيكي را پشت سر هم بخواند. شركت eRead قصد دارد تا فوريه سال 2007، 5000 كتابخوان الكترونيكي را به بازار چين و تايوان و تا پايان سال2007، 60 هزار كتابخوان را به بازار جهان عرضه كند.شركت "سوني" نيز در اكتبر امسال، كتابخواني الكترونيكي را در بازار آمريكا عرضه كرده بود كه آن هم از كاغذ الكترونيكي PVI استفاده مي كرد اما با مقايسه قيمت محصولات چيني و محصولات ژاپني، مسلماً خريدن كتابخوان شركت eBook بسيار به صرفه تر است

منبع خبر : http://www.chn.ir

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۸ساعت 6:58 توسط طاهره کرمی |

همه روزه مزايده‌هاي بسياري براي فروش عتيقه،‌ فرش، لباس، لوازم شخصي، تابلوي نقاشي و… در جهان برگزار و پول‌هاي كلاني در اين بازارها رد و بدل مي‌شود. اما در اين ميان گاهي اوقات موضوع مناقصه كتاب است؛ دست‌نوشت‌هايي كه از نويسندگان و ماجراجويان مختلف به يادگار مانده و امروز بعد از گذشت قرن‌ها به نسخه‌هايي بدل گشته كه نگاه‌هاي كلكسيونر‌هاي بزرگ را به خود معطوف كرده است.اگر  مایلید که گرانترین نسخه های خطی را بشناسید حتما ادامه مطلب را مطالعه فرمایید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 15:7 توسط طاهره کرمی |

آقای علیرضا حجازی در وبلاگ خود مطلبی را در مورد اینترنت ۳ نوشته اند که خواندن آن خالی از فایده نیست:« هرچند كه اينترنت 2 هم آمد اما كسي متوجه آن نشد. اكنون اينترنت 3 در راه است!........ اينترنت 3 يعني سرمايه‎گذاري مشترك در زمينه راه اندازي و فراگير ساختن وب معنايي.به بيان ديگر تجربه نه چندان موفق اينترنت 2 سبب شد تا از هم اكنون انديشه فعاليت مشترك كشورها در زمينه راه اندازي اين شبكه جهاني به عنوان يك ضرورت اساسي تشخيص داده شود و از كليه امكانات و ظرفيت هاي موجود براي تحقق اين خواست بشري بهره برداري گردد.» کاملتر این مطلب را در وبلاگ مقالات فناوری اطلاعات و ارتباطات بخوانید.

ipl

 

 

 

 

 

 

 

 The Internet Public Library

http://www.ipl.org/div/subject/browse/hum60.60.00/.ipl.org/reading/books

 اين سايت مربوط به كتابخانه عمومي اينترنت يا The  Internet  Public  Library مي باشد. اين كتابخانه در خدمت عموم بوده و در يك محيط آموزشي / فراگيري زير نظر دانشكده اطلاع رساني دانشگاه ميشيگان آمريكا خدمات خود را ارائه مي دهد....... ادامه مطلب را در همين وبلاگ دنبال كنيد.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 12:27 توسط طاهره کرمی |

ورود اعضا جدید آقای گنجی و خانم رزم گیر را خوش آمد گفته و امیدواریم از مطالب ارزنده این دوستان نهایت استفاده را ببریم.
و یک مژده٬ در روزهای آینده شاهد حضور تعداد بیشتری از کتابداران در این وبلاگ خواهیم بود.
و
ضمن تشکر از تلاش های تمامی دوستان قدیمی و جدید٬ از کلیه بلاگرها خواهشمندم: به ایمیل های ارسالی از طرف وبلاگ گروهی کتابداران ایران در اسرع وقت پاسخ دهند (از دوستانی که پاسخ دادند بسیار متشکرم) و به موارد مذکور در آنها توجه نمایند. همچنین از کلیه دوستان تقاضا می کنم سعی کنند در قالب موضوعات موجود در وبلاگ و در چهارچوب آیین نامه کار کنند. ضمنا اساسنامه وبلاگ در دست تهیه است٬ دوستان عزیز موارد پیشنهادی خود را به ایمیل مدیر ارسال نمایند.
خیلی مهم: بلاگر های عزیز حداکثر تا یک هفته دیگر (تمدید نخواهد شد!!) اطلاعات خود را شامل موارد زیر ٬ ایمیل نمایند.

نام و نام­خانوادگي:
تحصیلات: 

عنوان پایان نامه:
مشاغل:
علایق پژوهشی  :حیطه فعالیت شما در این وبلاگ (از نظر موضوعی)
وبلاگ شخصی:
نحوه تماس با من:
سایر اطلاعات:(حداکثر ۳ خط)
پی نوشت: یک نگاهی هم به وبلاگ های تازه تاسیس (کتابدار-بلاگرهای جدید) بیندازید.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 11:13 توسط طاهره کرمی |

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ کتاب_ مهلت ارسال آثار به نخستين جشنواره سراسري داستان کوتاه "نيمروز" زاهدان تا پايان آذرماه تمديد شد.
به گزارش واحد خبر حوزه هنري، مهلت ارسال آثار به اين جشنواره که در 3 بخش آزاد،‌موضوعي و ويژه برگزار مي شود از 10 به 30 آذر تغيير يافت.
در بخش موضوعي اين جشنواره داستان‌هايي که آداب و سنن بومي را دستمايه قرار داده باشند شرکت خواهند کرد و در بخش ويژه نيز داستان‌هاي کوتاهي پذيرفته مي‌شوند که به زندگي پيامبر اسلام و سير نبوي پرداخته باشند.
علي تسليمي، ‌جواد جزيني، محمدرضا گودرزي، مهناز رونقي و بلقيس سليماني داوري آثار را بر عهده دارند.
علاقه‌مندان براي شرکت در جشنواره سراسري داستان کوتاه "نيمروز" مي توانند آثار خود را تا پايان آذرماه به حوزه‌هنري سيستان و بلوچستان واقع در زاهدان، ‌خيابان آزادي، خيابان فرخي ارسال کنند.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 11:9 توسط طاهره کرمی |

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي سندي ادبي بورد، در سال 1940 ميلادي، تقريبا 7 سال پيش از تاسيس جمهوري اسلامي پاکستان، در ايالت سند با هدف جمع آوري و تصحيح و تدوين منابع تاريخي و ادبي و فرهنگي و اسلامي سند پايه گذاري شد.
 از زمان تاسيس تاکنون 28 نفر به ترتيب مسئوليت اداره آن را بر عهده داشته اند. در حال حاضر اعجاز احمد منگئي اين مرکز را اداره مي کند. از مهمترين فعاليتهاي اين مرکز تصحيح  بيش از دهها نسخه خطي فارسي و انتشار آنهاست. از جمله: تحفة الکرام ( در تاريخ سند و در سه جلد)، تذکره مشاهير سند ( ادبيات و تاريخ)، لب التواريخ سند ( تاريخ سند)، تاريخ بيگلرخاني ( در تاريخ سند)،  که هر کدام از اين آثار، از منابع موثق تاريخ  و فرهنگ سند و ايران شرقي به زبان فارسي است.
در کتابخانه اين مرکز نسخ خطي ارزشمندي به زبان فارسي با موضوع  تاريخ و فرهنگ ايران و اسلام و شبه قاره و نيز نسخه هاي بي بديلي از قرآن کريم و تفاسير آن موجود است. اين مرکز بنا به گفته مدير آن هم اکنون در حال چاپ عکسي يکي از نسخ بسيار کهن قرآن مجيد است که با حمايت و دستور اورنگ زيب آخرين فرمانرواي تيموريان بزرگ هند به خط خوش نگاشته شده و برگ نخستين آن مطلا است. متن اصلي در وسط هر برگ نوشته شده و دور تا دور متن، چهار تفسير شامل: تفسير کشاف، تفسير نيشابوري، تفسير بيضاوي و تفسير حسيني نوشته شده است. قطع نسخه وزيري است و در شرايط بسيار مناسبي نگهداري مي شود. http://www.chn.ir/news/?section=4&id=7424
نسخه ارزشمند ديگر، دو دفتر شامل يادداشتهاي روزانه و مکاتبات فارسي مير نصيرالدين تالپور از حکمرانان سند است. به پيشنهاد وابسته فرهنگي جمهوري  اسلامي ايران قرار شد اين دو دفتر براي حروف چيني و تصحيح به خانه فرهنگ ج.ا.ايران تحويل شود. 
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 11:6 توسط طاهره کرمی |

مطلب ذیل جالب است شما هم بخوانید
دكتر مجيدزاده مي‌گويد: اگرچه الواح ايلامي مقدم به دست آمده از شوش به لحاظ تعداد با يافته‌هاي مشابه در مناطق ديگر قابل قياس نيست اما بايد به خاطر داشت كه شوش بزرگترين محوطه باستاني در جنوب غرب ايران است و وقت آن رسيده كه به جاي استفاده از اصطلاح خط "ايلامي‌مقدم" از اصطلاح خط "ايراني مقدم" استفاده كنيم»
سرپرست كاوش‌هاي باستان‌شناختي حوزه هليل‌رود در منطقه جيرفت اعتقاد دارد با توجه به كشف كتيبه‌هاي متعدد خط، زمان آن رسيده كه خط ايلامي مقدم را خط "ايراني مقدم" (پروتو ايراني) بناميم.
دكتر يوسف مجيد‌زاده مي گويد:« خط پروتو ايلامي در آخرين دهه قرن نوزدهم(1899 ميلادي برابر با سال1278 هجري شمسي)توسط ژاك دمورگان فرانسوي درحفريات شوش در جنوب شرق ايران در استان خوزستان به دست آمد و گزارش آن منتشر شد.
از آن تاريخ به بعد با ادامه حفريات شوش و تداوم آن تا انقلاب اسلامي گزارش حدود 1500 قطعه از الواح مشابهي كه از حفريات شوش زير لايه‌هاي باستان‌شناختي ايلامي به دست آمده بود چاپ و منتشر شده است.
فرانسوي‌ها در آن زمان به دليل همزماني اين خط با خط "سومري مقدم"(حدود 2650-3100 پيش از ميلاد) به درستي آن را خط "ايلامي مقدم"، خواندند. زيرا در باستان‌شناسي رسم است نام محل يا محوطه‌اي را كه در آن فرهنگ جديدي كشف شود ، بر اثر مي گذارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 10:40 توسط طاهره کرمی |

150 هزار جلد کتاب به شرکت واحد اتوبوسرانی تحویل داده شد
با اجرای طرح تجهیز اتوبوس ها به جعبه کتاب ، در فاز اول 150 هزار جلد کتاب به شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تحویل داده شد. به گزارش خبرگزاری مهر ، مدیرعامل موسسه نشر شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: با توجه به رویکرد این موسسه که حمایت از صنعت نشر را از اهداف عمده خود می داند در فاز اول اجرای طرح تجهیز اتوبوس های شهر تهران به جعبه کتاب ، این موسسه 150 هزار جلد کتاب را به اتوبوسرانی تحویل داده است.سید امیر مسعود شهرام  نیا افزود: شرکت واحد اتوبوسرانی این کتاب ها را به امورکتابخانه های شهرداری سفارش داده است و موسسه نشر شهر نیز وظیفه تامین این کتاب ها را بر عهده دارد.وی در ادامه گفت: این کتاب ها که در قطع مخصوص کتاب و ویژه صندوق های در نظر گرفته شده در اتوبوس ها تهیه شده ، شامل موضوعات متنوع و با رویکردهای مختلف شهری نظیر حقوق شهروندی ، مسائل شهری ، فرهنگ شهر نشینی ، شهروند مداری و آشنایی با مشاهیر بزرگ کشور است.مدیرعامل موسسه نشر شهربا اشاره به چگونگی سفارش این کتاب ها اظهار کرد: کتاب های مورد نظر از طریق  این موسسه به ناشران مطرح کشور سفارش داده می شود تا  در زمان مورد نظر در اتوبوس های سطح شهر استفاده شوند که با این کار بتوان هرچه بیشتر از صنعت نشر کشور نیز حمایت کرد.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 10:35 توسط طاهره کرمی |

همايش ماهانه انجمن علمي كتابداري واطلاع رساني ايران ميزگرد پژوهشي خود را در حوضه نشر روز چهارشنيه مورخ 29/9/1385 در كتابخانه ملي تالار يوسف شريعت زاده راس ساعت 16:30 برگزار ميكند . منتظرتان هستيم
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 9:50 توسط مریم پاکدامن |

۱-کتاب"سير قصيده فارسي ازقرن10تا13ميلادي" درمسکومنتشر شد
سير قصيده فارسي ازقرن10تا13ميلادي" که توسط پروفسور "ريسنر"؛عضو هيات علمي انستيتو آسيا و آفريقا دانشگاه مسکو نگاشته شده است، با مساعدت رايزني فرهنگي ايران در روسيه ، از سوي انتشارات " ناتاليس" درمسکو  انتشار يافت.
چاپ دوم «مخزن‌الاسرار» با ويرايش «رستم علی‌اف» منتشر شد
چاپ دوم كتاب «مخزن‌الاسرار» اثر انديشمند و شاعر بزرگ مسلمان، حكيم نظامی گنجوی، با ترجمه و ويرايش «رستم علی‌اف» منتشر شد.
پروفسور «رستم علی‌اف» كه اين كتاب را از متن روسی و آذربايجانی به فارسی ترجمه و ويرايش كرده است، در مقدمه می‌گويد: «مخزن‌الاسرار براساس قديمی‌ترين نسخ تهيه شده است و اين اثر با توجه به مضمون و شكل، پيچيده‌ترين اثر نظامی گنجوی است كه از نظر حجم مختصر و از نظر قافيه تنگ و از مضمون درياست.»

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 9:47 توسط طاهره کرمی |

دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران:
انجمن صنفي روزنامه نگاران از پنج روزنامه نگار برتر تقدير مي كند

انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران با نظرخواهي كه در ميان روزنامه نگاران عضو اين انجمن انجام مي دهد از پنج روزنامه نگار برتر و منتخب تقدير خواهد كرد.بدرالسادات مفيدي"، دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر ايلنا, گفت: با تصميم اعضاي هيات مديره انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران در نشست روز گذشته انجمن مقرر شد همزمان با 13 ارديبهشت ماه روز جهاني آزادي مطبوعات از روزنامه نگاران برجسته و شاخص تقدير كنيم .
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 8:48 توسط طاهره کرمی |

 يكي از نخستين رمانهاي "مايكل اونداتيه"، خالق كتاب معروف "بيمار انگليسي" توسط پل ماسلنسكي، تهيه كننده سريال "آكادمي پليس" براي تبديل شدن به فيلم انتخاب شده است.
به گزارش سايت Theglobeandmail اين كتاب، Coming Through Slaughterنام دارد و "بن راس" و "مارك بيلي" قرارداد نوشتن فيلمنامه اي بر اساس آن را امضاء كرده اند.
داستان اين كتاب در نيو اورلئانز اوايل دهه 1990 مي گذرد و زندگي "بادي بولدن"، جازيست افسانه اي را به تصوير مي كشد. بولدن از اسطوره هاي موسيقي است كه الهام بخش موسيقيدانان بزرگي چون "لوئيس آرمسترانگ" بوده است.
ماسلنسكي 9 سال به دنبال گرفتن رضايت از اونداتيه براي ساختن فيلمي بر اساس اين رمان بوده است.
فيلمي كه بر اساس "بيمار انگليسي"، رمان مشهور اونداتيه كه خود برنده جايزه ادبي بوكر نيز شده است، ساخته شد، از جمله فيلم هاي برنده جايزه اسكار بوده است.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 8:39 توسط طاهره کرمی |

ترکیه لباسهاي مُد مولانا را در سراسر جهان به نمایش می گذارد
هنرستان طراحي لباس "دختران آنكارا" در تركيه، مجموعه اي از 40 لباس را با عنوان لباسهايي كه طراحي آنها از فلسفه مولانا جلال الدين محمد رومي الهام گرفته شده، در سال 2007 كه به سال مولانا نامگذاري شده است، در شوهاي لباس در بسياري از كشورهاي اروپايي و آمريكا به نمايش مي گذارد
 گزارش ديلي نيوز تركيه، طراحي لباسهاي اين مجموعه كه "آناتولي: خانه بردباري جهان" نام دارد، بيشتر به جامه هاي دوران سلجوقي شباهت دارد و در عين حال، جلوه هايي از مُدهاي جديد لباس نيز در آنها به چشم مي خورد.
به گفته مدير هنرستان دختران آنكارا، اين مجموعه قرار است از سال 2007 و به مناسبت گراميداشت هشتصدمين سال تولد مولانا، در بسياري از كشورهاي جهان از جمله آمريكا، آلمان، فرانسه و ايتاليا به نمايش گذاشته شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 8:35 توسط طاهره کرمی |

باشگاه نجوم تهران که آخرين چهارشنبه هر ماه با هدف گردهم آمدن جامعه نجوم کشور برگزار مي شود، بحث اين ماه خود را به موضوع يلدا اختصاص داده است.

در آخرين روز فصل پاييز ، زمانیکه انقلاب زمستاني رخ مي دهد، خورشيد به پايين ترين ارتفاع ممکن خود بر مسير سالانه ظاهري اش به دور زمين يا روي دايره البروج مي رسد و ساکنان نيمکره شمالي کوتاه ترين روز و بلندترين شب سال را سپري مي کنند.جشن يلدا که به معني جشن ميلاد خورشيد است، با ريشه ها و پيوندهاي عميقي که با فرهنگ ايران و جهان دارد همزمان با اين رويداد نجومي برگزار مي شود.
خبرگزاري ميراث فرهنگ- گروه فرهنگ و هنر- باشگاه نجوم تهران 29 آذر ماه بزرگداشت يلدا را با سخنراني دکتر ميرجلال الدين کزازي برگزار مي کند.

دکتر کزازي سخنران اصلي اين مراسم است و در کنار سخنراني وي ضمن مرور گوشه هايي از تاريخ دانش ستاره شناسي در اساطير ايران و ارائه آخرين اخبار دنياي نجوم و فضا، يلدا و نوروز از زاويه علم نجوم مورد بررسي قرار مي گيرد .
اين برنامه از ساعت16 تا 30/19 چهارشنبه 29 آذر ماه در سالن اجتماعات مرکز فعاليت هاي داوطلبانه سازمان هاي غيردولتي واقع در خيابان استاد نجات اللهي، تقاطع خيابان ورشو برگزار مي شود.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 8:3 توسط طاهره کرمی |

هوشنگ مرادي كرماني در ششمين نشست فصلي ادب معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسي سخنراني كرد. مرادي كرماني در اين نشست، در ابتدا با اشاره به اين‌كه حدود دوهزار نفر براي بچه‌ها داستان و شعر مي‌نويسند، گفت: حدود 20 تا 30 ميليون كودك و نوجوان داريم و مانند اين كودكان گاهي با هم قهر و آشتي مي‌كنيم. مثل بچه‌ها احساساتي و ساده‌ايم. بزرگيم، اما روحيه بچه‌ها را داريم.

او در ادامه تأكيد كرد: ‌هنوز هم افسانه‌هاي ما لذت ادبيات را بيش‌تر از داستان‌ها در كام بچه‌ها مي‌نشانند. وي در پايان سخنان خود گفت: به هر حال هنوز پايان خوش، پايان خوش است و بچه‌ها پايان خوش را بيش‌تر دوست دارند. او در عين حال اعتقاد دارد: بدون تعارف بي‌جا بايد براي ادبيات كودك و نوجوان امروز ايران بلند شد، كف زد و هورا كشيد.

....... در يك تقسيم‌بندي براي تفكر سه مرحله قايل‌اند؛ اسطوره‌يي، عقلاني و تحصيلي، كه كودك در مرحله اسطوره‌يي است و از اين روست كه مي‌ببينيم به همه اشياي پيرامون شخصيت مي‌دهد.

از آن‌جا كه كودك خود را همواره در دنياي اسرارآميز مي‌بيند، علاقه‌اش به چيز‌هاي اسرارآميز است و شايد به اين دليل باشد كه بازي قايم‌باشك را دوست دارد. او در ادامه گفت: خصوصيات كودك ايجاب مي‌كند كه نويسندگان ادبيات كودك به آن‌ها توجه كنند. حسن كنجكاوي، نوجويي و تجربه‌اندوزي ايجاب مي‌كند كه داستان‌نويس پابه‌پاي كودك پيش برود و نمونه درخشان آن، داستان "پينوكيو" است، كه راه تجربه‌اندوزي كودك از طريق كشمكش شخصيت‌هاي متنوع داستان هموار مي‌شود.

سميعي گيلاني همچنين گفت: يكي از راه‌هاي پرورش عاطفي كودك، برقراري رابطه دوستانه كودك با حيوانات است و از همين‌رو داستان‌ها را از زبان حيوانات روايت مي‌كنيم.

ایسنا کامل تر گفته: http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-845203&Lang=P

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 7:40 توسط امیررضا اصنافی |

رئیس انجمن قصه ‌گویان ژاپنی به منظور آموزش مربیان و قصه ‌گویان ایرانی برای استفاده از اصوات و شعرها در قصه‌ها صبح امروز یک کارگاه آموزشی برگزار کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر ، میکی ساکورای  قصه ‌گوی ژاپنی اظهار داشت : صداهایی که در طبیعت هستند، مثل صدای حیوانات و پرندگان به قصه‌ها وزن و قافیه می ‌دهد .این قصه ‌گو ادامه داد: ژاپن پرندگان زیادی دارد، بعضی‌ از آنها صدای عجیب و بعضی پرندگان خاص ژاپن هستند. استفاده از این پرندگان و صدای آنها یکی از ویژگی‌های قصه ‌های ژاپنی است.

میکی ساکورای به فعالیت 440 قصه‌گوی داوطلب و 10 قصه‌گوی حرفه‌ای تئاترها و فستیوال‌ها در ژاپن اشاره کرد و گفت: اغلب قصه‌گوهای داوطلب یا آماتور،‌ مادران جوان و خانه‌داری هستند که در مدارس،‌ مهدهای کودک و مجتمع‌های منطقه‌ای برای کودکان و حتی افراد مسن قصه می ‌گویند.

بنا بر این گزارش، میکی ساکورای ، علاوه بر ژاپن، در جامعه قصه ‌گویان انگلیس یک سایت اختصاصی قصه‌گویی دارد . او 10 کتاب داستان برای کودکان و 6 کتاب قصه‌گویی برای مادران تألیف و سه کتاب کودک را تصویرگری کرده ‌است .

کارگاه این قصه‌ گوی ژاپنی در مرکز شماره 21 کانون در پارک فدک تهران برگزار شد ، دهمین جشنواره قصه‌گویی از 27 تا 30 آذر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون،‌ واقع در خیابان حجاب برپاست.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 7:17 توسط طاهره کرمی |

۱.خبرنامه پائیزی مؤسسه پیشبرد فلسفه برای کودکان منتشر شد   خبرنامه فصل پائیز فلسفه برای کودکان در 8 صفحه از سوی مؤسسه پیشرفت فلسفه برای کودکان منتشر شد.

۲.کتاب 120 میلیون تومان در بجنورد فروخت   200 ناشر از سراسر کشور در نمایشگاه استانی خراسان شمالی 120 میلیون تومان کتاب فروختند .

۳.نشر حرفه‌ای به خاطر صدور بی رویه مجوز ضربه خورده است   قدرت الله صلح میرزایی - نویسنده و مدیر تولید نشر منادی تربیت ، گفت : نشر حرفه‌ای در کشور ما به دلیل صدور بی رویه مجوز نشر در سالهای گذشته ، ضربه خورده است .

۴.کودکان در بزرگداشت عباس یمینی شریف موسیقی می نوازند   گروه موسیقی پارس روز 28 آذر ساعت 18 در مراسم بزرگداشت مرحوم "عباس یمینی شریف" در خانه هنرمندان به اجرای برنامه می پردازد.

http://www.mehrnews.com/fa/Search.aspx 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۷ساعت 7:14 توسط طاهره کرمی |

plak.irهمانطوركه مي دانيد سايتهايي در اينترنت هستند كه به كاربران كمك ميكنند لينكهاي مورد علاقه خودرا درسطح اينترنت جمع آوري ويا به اشتراك بگذارند از جمله سايت معروف Del.icio.us  كه در بين كاربران اينترنت مقبوليت ويژه اي يافته است.به موازات راه اندازي اينچنين سايتهايي كه اغلب به زبان انگليسي است ،سايتهايي به همين شيوه براي كاربران فارسي زبان و ايرانيان طراحي و راه اندازي شده است.بعد از Digg فارسی حالا نوبت پلاك دات آي آر  است که همانند دليشيز امكان اشتراک لینک را برایتان فراهم کند.

اصل مطلب

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 21:0 توسط طاهره کرمی |

کميته ملي حافظه جهاني در ايران از ميان سازمان هاي دولتي، کتابخانه مجلس شوراي اسلامي، از ميان سازمان هاي غير دولتي، مجمع ذخائر اسلامي و از ميان افراد، "ايرج افشار" کتاب شناس و نسخه پژوه را به عنوان نمايندگان ايران براي شرکت در دومين جايزه جهاني يونسکو (جيکجي) در کره جنوبي برگزيد
علي اکبر اشعري"، رئيس کتابخانه ملي در گفتگو با خبرگزاری میراث  گفت:« در جمع بندي هاي نهايي کميته ملي و کميته هاي فرعي آن به اين نتيجه رسيديم که از ميان افراد، سازمان هاي دولتي و نيز غير دولتي، هر کدام يک نماينده را براي اين جايزه معرفي کنيم که در نهايت آقايان ايرج افشار، سيد صادق حسيني اشکوري (رئيس مجمع ذخائر اسلامي) و محمد علي احمدي ابهري (رئيس کتابخانه مجلس) را به عنوان نامزدان نهايي شرکت در اين جايزه معرفي کرديم.» 
مشاور فرهنگي رئيس جمهوري افزود:« معيار انتخاب نامزدهاي جايزه حافظه جهاني يونسکو  ايفاي نقش ماندگار در حفظ ميراث معنوي و تسهيل امر اطلاع رساني در اين حوزه براي مردم بوده است
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 17:21 توسط طاهره کرمی |

شصت و یکمین شماره از نشریه "کتاب هفته " با مطلب ویژه ای درباره فرهنگ جدیدالانتشار املایی خط فارسی به پیشخوان آمد .
هفته نامه فرهنگی و اطلاع رسانی " کتاب هفته " به صاحب امتیازی موسسه خانه کتاب ایران و سردبیری پدرام پاک آیین در 32 صحه و با بهای 100 تومان منتشر شد.
در این شماره از کتاب هفته می خوانیم : مذاکرات معاون فرهنگی وزارت ارشاد با وزیر فرهنگ پیشین چین ، نویسندگان پکن در راه تهران ، زئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی : کتابهای نویسندگان قدیمی به اینترنت می آید ، وضعیت معرفی کتابهای سینمایی در رسانه ها : کتابهای سینمایی پشت گیشه خاک می خورند ، موفقیت سینمای ایران مدیون کتابهای سینمایی اس یا برنامه های نقد تلویزیون ؟ و افشای صهیونیسم در صدر پر فروش ترین های کتاب جهان .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 15:34 توسط طاهره کرمی |

 در نمايشگاه بين‌‏المللي كتب كاربردي و دانشگاهي :كتب علوم انساني بيشترين تعداد فروش را به خود اختصاص دادند
در پنجمين روز از برگزاري چهارمين نمايشگاه بين‌‏المللي كتب كاربردي و دانشگاهي تهران , كتب مربوط به رشته‌‏هاي علوم انساني همچنان بيشترين تعداد فروش را داشته‌‏اند , اما در عين حال فروش ريالي كتب علوم پزشكي بيش از شاخه هاي ديگر بوده است .
به گزارش گروه فرهنگ و هنر ايلنا به نقل از ستاد اطلاع‌‏رساني نمايشگاه طبق آمارهاي به دست آمده توسط واحد تحقيقات چهارمين نمايشگاه بين‌‏المللي كتب كاربردي و دانشگاهي تهران در پنجمين روز برپايي اين رويداد فرهنگي خريداران , پس از كتب علوم انساني به ترتيب از خريد كتب علوم پزشكي , علوم پايه , مهندسي و هنر استقبال بيشتري به عمل آوردند .
اين گزارش حاكي است , بر اساس آمار به دست‌‏آمده در پنجمين روز نمايشگاه كتب علوم پزشكي , علوم فني و مهندسي , علوم پايه , علوم انساني و هنر به ترتيب بيشترين فروش ريالي را به دست آوردند .
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 15:30 توسط طاهره کرمی |

انجمن ايراني مطالعات جامعه اطلاعاتي 28 آذر  يك نشست تخصصی برگزار می کند. موضوع اين نشست تخصصي « شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات اينترنت (ISPها) و توسعه فضاي مجازي» خواهد بود. ادامه خبر  را در همشهري آنلاين بخوانيد.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 13:58 توسط طاهره کرمی |

منتخب داستانهاي مثنوي مولوي به زبان انگليسي و با نام "قصه هايي از زبان مولانا" به بازار جهاني نشر عرضه شد.
اين کتاب گزيده اي از برترين داستانهاي مثنوي معنوي با ترجمه وينفيلد است که در سال 1889 براي نخستين بار ترجمه چاپ و منتشر شده بود و اين بار همزمان با هشتصدمين سالگرد تولد مولانا با مقدمه اي از "آلن جيکوبز" مجددا تجديد چاپ و وارد بازار انگليسي زبانها شده است.
اين کتاب در مجموعه کتابهايي با عنوان "عقل کل" که در چندين شماره از سوي انتشارات "بيرد دانکن پابليشرز" منتشر شده، بيانگر نحوه انتخاب و نگرش مترجم در گزينش و ترجمه اين داستانها از ميان داستانهاي متعدد مولانا در کتاب مثنوي است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 11:12 توسط طاهره کرمی |

تجهیز اتوبوس های پایتخت به کتابخانه
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از اجرای طرح ویژه ای با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، با هدف ارتقاء فرهنگ کتابخوانی در بین شهروندان خبر داد و گفت: در همین راستا طرح تجهیز اتوبوس های پایتخت به کتاب و روزنامه در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری مهر ، محمد احمدی بافنده با بیان انیکه هم اکنون این طرح بر روی تعدادی از اتوبوس های منطقه 4 شهرداری تهران به اجرا درآمده افزود: در کنار صندلی هر مسافر باکس ویژه ای تعبیه شده که هر روز صبح کتاب و روزنامه جدید در درون این باکس قرار می گیرد، تا مسافران در طول مسیر خود تا زمان رسیدن به مقصد در صورت تمایل کتاب یا روزنامه مطالعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود اجرای این طرح با استقبال مسافران مواجه شود، تصریح کرد: بررسی های اجرای این طرح به صورت آزمایشی در منطقه 4 بیانگر موفقیت و استقبال مسافران بوده که درهمین راستا به تدریج سایر اتوبوس های تهران نیز مجهز به باکس ویژه ای برای کتاب و روزنامه خواهند شد.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 11:6 توسط طاهره کرمی |

آثار برندگان نوبل ادبي در كتابخانه واشبرن آمريكا گردآوری می شود
كتابخانه عمومي "واشبرن" ايالت كانزاس آمريكا پروژه گردآوري مجموعه كامل آثار برندگان جايزه نوبل ادبيات از آغاز تاكنون را شروع كرده و تا به امروز 104 اثر را در اين زمينه گردآوري كرده است.
به گزارش ديلي پرس Ashland، از آنجايي كه اين مجموعه هر سال با اعلام برنده اي جديد بايد به روز شود، اين پروژه، به عنوان پروژه اي دائمي براي اين كتابخانه تعريف شده است.
ايده اين پروژه متعلق به "لي مريل"، پروفسور بازنشسته زبان و ادبيات انگليسي كالج نورثلند بوده و سرمايه گذار آن بنياد آموزشي انجمن واشبرن است.
مريل درباره اين پروژه گفت:« دليل اين كه ايده گردآوري كتابهاي برندگان نوبل ادبي به ذهن من رسيد، اين بود كه تمام آنها به نظر من كتابهاي جالبي مي آمدند كه شايسته خوانده شدن بودند – نه فقط براي دانشجوياني كه استادان ادبياتشان آنها را به خواندن اين كتابها ترغيب مي كنند، بلكه براي عموم خوانندگاني كه بدين ترتيب مي توانند هر كتابي را كه دوست دارند از اين مجموعه بردارند و بخوانند.»
او در اين زمينه تحقيقاتي را انجام داده و به اين نتيجه رسيده كه هيچ كتابخانه اي در سراسر آمريكا براي نگهداري چنين مجموعه اي مناسب تر از كتابخانه عمومي واشبرن نيست. 
گردآوري چنين مجموعه اي در اين كتابخانه به سود كل منطقه خواهد بود چون اين كتابها ميان كتابخانه هاي ديگر اين منطقه نيز مبادله خواهند شد.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 9:30 توسط طاهره کرمی |

بدترين شاعر جهان انتخاب می شود
تعداد شاعران بد جهان بسيار زياد است اما جايزه ويژه سايت chortler تنها به بدترين بدها تعلق مي گيرد.
اين سايت فراخواني را منتشر كرده و طي آن از شاعران سراسر جهان خواسته است كه بدترين شعري را كه مي توانند بنويسند، به آدرس زير ارسال كنند:
webdude@chortler.com
 برنده جايزه بدترين شاعر جهان، يك دي وي دي سريال "غرور و تعصب"، اقتباس جديدي از شاهكار ادبي "جين آستين" را كه اخيراً شبكه بي. بي. سي. توليد كرده است، به عنوان جايزه دريافت مي كند.
در اين سريال، "كالين فرث" و "جنيفر ال" در نقش دو عاشق داستان غرور و تعصب يعني آقاي دارسي و اليزابت بنت ظاهر شده اند.
شركت كنندگان در اين مسابقه بايد واقعاً بدترين شعر ممكن را به رشته تحرير درآورند تا بتوانند ادعا كنند كه بدترين شاعر جهان هستند و اين دي وي دي را از آن خود كنند.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 9:22 توسط طاهره کرمی |

به مناسبت سال پيامبر اعظم (ص)، پنجاه‌و‌يكمين نشست مركز پژوهشي ميراث مكتوب با عنوان " بررسي معراج‌نامه‌هاي فارسي" با سخنراني سركــار خانم دكتر كريستي گروبر از آمريكا در محل مركز برگزار مي شود. در اين نشست خانم دكتر گروبر- پژوهشگر و استاد تاريخ‌ هنر اسلامي‌ دانشگاه‌ ايندياناي‌ آمريكا - در مورد تحقيقاتي كه در اين زمينه داشته است سخنراني خواهد كرد.
معراج‌نامه‌ عنوان‌ يك نسخة‌ خطي‌ موجود در كتابخانة‌ سليمانيه‌ از مجموعة‌ اياصوفيا است‌ كه‌ در تركيه‌ نگهداري‌ مي‌شود. اين‌ نسخه‌ به‌ زبان‌ فارسي‌ همراه‌ با احاديث‌ و آيات‌ قرآني‌ به‌ رنگ‌ شنگرف‌ كتابت‌ شده‌ است و قرار است در مركز پژوهشي ميراث مكتوب به صورت نسخه‌برگردان (فاكسيميله) به چاپ برسد.
خانم دكتر گروبر‌ رساله دكتراي‌ خود را در باب‌ معراج‌ حضرت‌ رسول (ص)‌ و شناسايي‌ تمامي‌ نسخ‌ خطي‌ آن‌ در كتابخانه‌هاي‌ ايران‌ و اروپا و آمريكا گذرانده‌اند.

اين نشست در ساعت 16 روز 27 آذرماه برگزار مي‌شود و شركت براي عموم در آن آزاد است
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:46 توسط طاهره کرمی |

پنجمین کنفرانس کالیبر ۵۷ و با عنوان : اطلاعات و مدیریت دانش در جهان شبکه ای  از تاریخ ۸ تا ۱۰ فوریه در دانشگاه پنجاب (چندیگر) هندوستان برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:45 توسط طاهره کرمی |

ويرايش پنجم كتاب "دستور خط فارسي" از سوي انتشارات فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي منتشر شد.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، در مقدمه اين كتاب آمده است: خط فارسي به موجب اصل پانزدهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، خط رسمي كشور و همه اسناد رسمي مكاتبات و كتاب هاي درسي بايد به اين خط نوشته شود و طبعا چنين خطي بايد قواعد و ضوابطي معلوم و مدون داشته باد تا همگان با رعايت آن ها هويت خط را تثبيت كند و محفوظ بدارند.
گفتني است: كتاب ويرايش پنجم "دستور خط فارسي" در 53 صفحه و شمارگان  2000 نسخه از سوي انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسي به بازار كتاب براي علاقه‌مندان ادبيات عرضه شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان//www.Yjc.ir

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:35 توسط طاهره کرمی |

 

 

 

انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران (شاخه اصفهان)

و

 دانشكده مديريت و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي اصفهان

 

برگزارمي كنند:

 

 

تحليل واژگان محيط رابط در نرم افزارهاي جامع

 

 كتابخانه اي و قابليت فهم كاربران از آنـها

 

سخنران :

دكتر محسن نوكاريزي

اسـتاديار گــروه كتابداري دانشگاه بيـرجند

  

زمان : چهارشنبه 29/9/ 85 ساعت 12-10 صبح

مكان : تالار شريعتي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان 

 

$ ضمناً اين جلسه امتياز بازآموزي براي شركت كنندگان دارد .

 

 با تشکر از جناب آقای دکتر ابراهیم افشار ( ریاست انجمن شاخه اصفهان) برای ارسال این خبر به گروه بحث

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:29 توسط طاهره کرمی |

كتابشناسي"نسخ خطي عربي ،فارسي و تركي كتابخانه علمي دانشگاه دانشگاه دولتي مسكو"از طرف اين دانشگاه و انستيتوي خاور شناسي آكادمي علوم روسيه و با همكاري مالي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در فدراسيون روسيه و بنياد علوم انساني روسيه ، توسط انتشارات "رودومينو" در مسكو چاپ و منتشر شد .
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر ايلنا, مولف با تدوين اين كتاب از روش هاي موجود و دستاوردهاي معاصر كتابشناسي استفاده كرده و توصيف كتاب هاي موجود را با ذكر نام كامل ، ترجمه حال مولف ، عنوان اثر ، شكل و ساخت ، نوع كاغذ مورد استفاده ، تعداد صفحات ، تاريخ كتابت و ساير اطلاعات ذيربط به طور مفصل آورده است .به نظر مي رسد معلوماتي كه مولف در ارتباط با نسخ خطي موجود در اين كتاب ارائه مي كند نسبتا كامل است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:28 توسط طاهره کرمی |

‪ ۱۷‬تصويرگر ايراني بر اساس راي هيات داوران، با كسب جوايز مختلف به پانزدهمين نمايشگاه "تصويرگري نوماي ژاپن" راه يافتند.

مدير انتشارات شباويز روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: از ميان اين برندگان، ‪ ۱۰‬تصويرگر جايزه‌هاي خود را به دليل تصويرگري كتاب‌هاي شباويز دريافت كرده‌اند.

"فريده خلعتبري" اظهار داشت: در مجموع ‪ ۳۳‬هنرمند تصويرگر از كشورهاي مختلف از جمله كره جنوبي با سه تصويرگر، مالزي با دو تصويرگر و بقيه كشورها هر كدام با يك تصويرگر موفق به كسب جايزه اين مسابقه شدند.

خلعتبري، با اشاره به اينكه سهم جوايز هنرمندان ايران از بين تمامي كشورهاي شركت‌كننده بيشتر بوده است، يادآورشد: در مجموع حدود ‪ ۸۰‬هنرمند تصويرگر ايراني از انتشارات شباويز، كانون پرورش فكري و تصويرگران آزاد در اين نمايشگاه شركت كرده بودند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:22 توسط طاهره کرمی |

۱.قصه كريسمس پل استر تجديد چاپ شد
به مناسبت كريسمس امسال، كتابهاي زيادي درباره كريسمس تجديد چاپ شده كه يكي از آنها كتاب پرفروش قصه كريسمس آگي ورن، اثر پل استر است

۲.نحوه تولید و میزان انتشار کتاب ملاک ارزیابی ناشر حرفه ای است
محمود حسینی - مدیر عامل تعاونی ناشران شهر قم ، گفت : نحوه تولید و میزان انتشار کتاب ملاک های خوبی برای شناسایی و ارزیابی ناشر حرفه ای و غیر حرفه ای است

۳.طرح تاسیس تعاونی توزیع کتاب در کشور بررسی می شود
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاونی توزیع کتاب تهران برای تصمیم گیری در مورد تاسیس تعاونی توزیع کتاب کشور تشکیل جلسه می دهند

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۶ساعت 7:9 توسط طاهره کرمی |

سي هزار جلد كتاب "فرهنگ ترافيك" در اختيار مدارس قرار مي‌گيرد

معاون وزير آموزش و پرورش اعلام كرد: كتاب " فرهنگ ترافيك " كه سي هزار نسخه از آن آماده شده‌است ، با همكاري نيروي انتظامي و آموزش و پرورش در اختيار مدارس قرار مي‌گيرد.

دكتر "حسين احمدي" روز چهارشنبه درمراسمي كه به‌همين منظور برگزار شد ، افزود: لزوم فرهنگ‌سازي در زمينه ترافيك از دوران كودكي مورد توجه است و به همين دليل تفاهم نامه همكاري ميان وزير آموزش و پرورش و فرمانده كل نيروي انتظامي براي آموزش كودكان در اين زمينه به امضاء رسيده است

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۹/۲۲


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 15:59 توسط طاهره کرمی |

سرنوشت کتابخانه های شخصی در ایران غم انگیز است
داوود هرمیداس باوند گفت : فرهنگ ایجاد کتابخانه شخصی در ایران وجود ندارد و همیشه کتابخانه های شخصی در ایران سرنوشت غم انگیزی داشته است .این استاد روابط بین الملل دانشگاه درباره سرنوشت کتابخانه های شخصی به خبرنگار مهر ، گفت : من در حدود 2 هزار نسخه کتاب در منزل دارم و با توجه به تجربیاتم تصمیم گرفته ام این کتابخانه را به یکی از دانشگاه های ایران اهداء کنم .وی افزود : به همه اساتید و اهل فرهنگ توصیه می کنم که خود در مورد کتابهایشان تصمیم بگیرند ، یا آنها را وقف کنند و یا به کتابخانه ای محروم اهداء کنند چون پس از مرگ این مجموعه ها به سرنوشت غم انگیزی دچار می شود و معمولا وراث علاقه ای به نگهداری کتاب و کتابخانه ندارند و بسیاری از این کتاب ها در زیر زمین خانه ها می پوسد ؛ در ایران فرهنگ حفظ کتابخانه های شخصی وجود ندارد

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 14:38 توسط طاهره کرمی |

چهارمین نمایشگاه بین المللی کتب کاربردی و دانشگاهی تهران فردا یکشنبه 26 آذر ماه طی مراسمی به فعالیت خود پایان می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این نمایشگاه که در چهارمین دوره برگزاری خود مورد استقبال چشمگیر مخاطبان قرار گرفته است، با عرضه بیش از 40 هزار عنوان کتاب به زبان های لاتین از 700 ناشر در شاخه های علوم پزشکی، علوم مهندسی و پایه، هنری، علوم انسانی و علوم پایه کار خود را از 21 آذر ماه آغاز کرده بود.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 14:35 توسط طاهره کرمی |

عباس يميني شريفبا سلام

۱. برنامه بزرگداشت عباس يميني شريف

 

 

 

۲. اينهم مطلبي در مورد پايان روزهاي اوج وبلاگها. شما موافقيد؟

 

نكته: من هم به نوبه خودم از تمامي دست اندركاران همايش مباني حرفه كتابداري تشكر ميكنم و به همه كساني كه با تلاش و پويايي خود  گرما و هيجان و اشتياق را جايگزين سرماي آن روزهاي برفي كردند خسته نباشيد مي گويم. اميدوارم سالهاي آينده شاهد پيشرفتهاي بيشتر دانشجويان پرتلاش اين دانشگاه باشيم.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 12:17 توسط طاهره کرمی |

آنچه در پی می آید یادداشتی به قلم عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان با موضوعیت "نسخه های خطی " است .

دکتر نعمت الله ایران زاده  در آغاز  آورده است : مانایی و فروغ فرهنگ های بشری به ژرفا و گستردگی دانش ها و معارف انسانی و آثار علمی ، هنری و ادبی خردمندان ، عرفا و ادبا بازبسته است .
از روزگار خویش ندانم جز این قدر        خوابم زیاد رفته و تعبیرم آرزوست 
بی اعتنایی به دستاوردهای علمی پیشینیان و غفلت از تجربه های ارزشمند گذشتگان ، بی گمان به گسست فرهنگی و تاریخی و هویتی منجر خواهد شد .
با درنگ در آیینه تمام نمای هستی فرهنگی ، می توان در دنیای امروز از خویشتن خویش پرسش های بنیادین کرد و افق های دوردست را در نوردید و با استواری  به تعامل با جهان امروزی پرداخت . در آیینه تمدنی و فرهنگی آن گاه می توان ، تمام قد به نظاره نشست که نخست موزون و معتدل در برابر آینه بایستیم و سپس زنگار برنشسته بر رخسارش را بروبیم و گرنه چهره خود را در هم و برهم خواهیم دید .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 10:34 توسط طاهره کرمی |

دوستان عزیز کتابدار آقای اصنافی و خانم پاکدامن زحمت کشیده و فتوبلاگ کتابداران ایران را تاسیس کرده اند و برای شروع عکسهای همایش دانشگاه شهید بهشتی را در آن قرار داده اند. از این پس خوانندگان عزیز می توانند تصاویر مربوط به همایش ها و گردهم آیی های کتابدارانه را در این وبلاگ ببینند.
با تشکر فراوان از آقای اصنافی و خانم پاکدامن

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 8:35 توسط طاهره کرمی |

در راستاي سلسله نشست هاي نسخ خطي سايت کتاب، دومين ميزگرد نسخه هاي خطي با عنوان "فهرست نگاري نسخ خطي" با حضور "سيدصادق حسيني اشکوري"؛ رئيس مجمع ذخاير اسلامي در قم، "ابوالفضل حافظيان بابلي"؛ مدير مسئول و سردبير نشريه نسخه پژوهي و فهرست نگار بخش کتب عکسي کتابخانه آيت الله مرعشي نجفي ، "احمد رضا رحيمي ريسه"؛ رئيس موسسه فهرستگان و دبير بخش فاکسيميله مرکز پژوهشي ميراث مکتوب و "ناصر گلباز"؛ مدير بخش طرح بانک اطلاعاتي و دبير اجرايي ميراث مشترک مرکز پژوهشي ميراث مکتوب در محل خبرگزاري ميراث فرهنگي برگزار شد.
در اين نشست ابتدا، چکيده اي از مطالب مطروحه در نخستين نشست نسخه هاي خطي مطرح شد و سپس هريک از حاضران، با ارائه ديدگاهها و نقطه نظرات خود پيرامون موضوع فهرست نگاري مطالبي را بيان داشتند و به بحث و تبادل نظر در اين باره پرداختند. متن کامل نشست را در لینک زیر بخوانید
 http://www.chn.ir/news/?section=4&id=7225
 
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 8:32 توسط طاهره کرمی |

یک سوال از شما دارم!:

در یک رشته تخصصی دانشگاهی مانند کتابداری خودمان ترجمه چه معنا و مفهومی دارد؟،اصلا چه لزومی به ترجمه یک کتاب علمی است؟،و آیا در عصر حاضر، نیازی به ترجمه کتاب در رشته ای مانند کتابداری و اطلاع رسانی داریم؟ این را هم اضافه کنم که منظور من از ترجمه، ترجمه کتاب از زبان انگلیسی به زبان فارسی است و نه زبانهای دیگر. من از شما می پرسم: آیا وقتی کتابی علمی به زبان انگلیسی نوشته شده است، ما به جای اینکه اصل آن کتاب را - حال با چاپ اصل یا افست - در اختیار دانشجو قرار دهیم بهتر است، تا اینکه وقت زیادی را صرف برگرداندن آن به زبان فارسی کنیم و دست آخر هم کتاب در قفسه های کتابخانه ها و انبار کتابفروشی ها خاک بخورد؟، آن هم در عصری که زبان انگلیسی، زبان علمی دنیا و شبکه های اطلاعاتی مانند وب است؟. زمانی بود که دانشجویان از کمبود کتابهای اختصاصی رشته گله داشتند؛ در آن روزگار، عده ای از اساتید که انگلیسی را نیز خوب می فهمیدند و می دانستند و خود نیز تحصیل کرده دانشگاههای معتبر خارج بودند، با درک این کمبود، تعدادی از کتابهای مهم این رشته را ترجمه و در دسترس دانشجویان قرار می دادند. اما اکنون این دوران سپری شده است.ترجمه به خودی خود ارزش علمی ندارد اما متاسفانه عدم توجه مناسب به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد  و نیز ترجمه های فراوان و در مواردی بسیار ضعیف و سطح پایین منابع علمی کتابداری، باعث شده است که اکثر دانشجویان خود را بی نیاز از فراگیری زبان احساس کنند و مطالعه کتابهای علمی به زبان اصلی، اصلا جایگاههای در برنامه های درسی  و مطالعات آنها نداشته باشد. من تصور می کردم این مشکل تنها در دوره کارشناسی است اما اشتباه می کردم! در دوره کارشناسی ارشد هم کماکان منابعی که به ما معرفی می شود تعدادی از کتابهای ترجمه شده است که به جرآت می توانم بگونم نیمی از آنها یا ضعیف ترجمه شده اند یا اصلا بار علمی خاصی را منتقل نمی کنند. در مواردی تعدادی از ترجمه ها، خود نیاز به ترجمه دارند تا لااقل خواننده نهایی بفهمد هدف اصلی کسی که این متن را ترجمه کرده است چیست!!، پیشنهاد من است :

۱- تقویت زیان انگلیسی در دوره های کارشناسی تا خود دانشجو قادر باشد متون مورد نیاز خود را به راحتی مطالعه کند.

۲- ارائه منابع به زبان اصلی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری؛ ضمن اینکه در این مورد بایستی فکری به حال تهیه منابع اصلی در کتابخانه ها نمایند، ضمن اینکه در حال حاضر تعدادی از کتابها به صورت الکترونیکی در پایگاههای اطلاعاتی موجود هستند اما نمی دانم چرا دانشگاهها از اشتراک  و خرید آنها بیم و واهمه دارند!

۳- ناشران به جای انتشار ترجمه های بعضا سطح پایین، دسترسی خوانندگان را به منابع اصلی فراهم نمایند.

۴- برخی استادان هم لطف کنند ترجمه های خودشان را به دانشجویانشان قالب نکنند(!)، بلکه منبع اصلی را به آنها ارائه دهند./

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 8:15 توسط طاهره کرمی |

۱.سلام به همه دوستان.دکتر شکرخواه -مثل همیشه- مطلب جالبی در مورد لینکها نوشته اند که در اینجا می توانید آن را بخوانید.

۲.مرکز مطالعات سايبر مرکز علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي چندي پيش نشستي را با عنوان و موضوع بررسي کارکرد وبلاگ در روزنامه نگاري سايبر و سيستم هاي مديريت وبلاگ (CMS) برگزار کرد.... و خلاصه بحث اصلی در این مورد بوده که وبلاگ ، رسانه اي جايگزين می تواند باشد و هست!گزارش این جلسه را اینجا بخوانید.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 7:50 توسط طاهره کرمی |

 جشنواره قصه گویی امسال بین المللی می شود / کانون پرورش شب یلدا برگزار می کند:

 دهمین جشنواره قصه‌گویی کانون با هدف پاسداست ادبیات کهن ، به صورت بین المللی برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر ، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود : در مقوله تعلیم و تربیت دو بحث جدی وجود دارد ، فلسفه تعلیم و تربیت و شیوه ‌هایی که می‌توان از طریق آنها به هدف رسید . ترکیب قصه و قصه‌گوی خوب، فراتر از یک شیوه تربیتی، شیوه‌ای درمانی تلقی می ‌شود. قصه ‌گویان پرآوازه ایرانی و خارجی در آستانه بلندترین شب شعر و قصه ایرانی گردهم می ‌آیند تا قصه‌ گویی کودکان و نوجوانان ایرانی را یک گام به جلو ببرند . 

به گفته محسن چینی فروشان ، دراین جشنواره که  از 27 تا 30 آذر در تهران برگزار خواهد شد ،  قصه‌ گویان خارجی نیز حضور می یابند ، همچنین دومین دوره جشنواره است که ارائه مقالات تخصصی در خصوص قصه‌گویی کودکان و نوجوانان با رقابت قصه ‌گویان توام گردیده است . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 7:41 توسط طاهره کرمی |

کودکان ایرانی قصه ‌های کشورهای مختلف دنیا را از زبان ده قصه‌گو می‌شنوند . به گزارش خبرگزاری مهر ، ده قصه ‌گو از کشورهای ژاپن، نروژ، هندوستان، انگلستان و سوئد، از روز یکشنبه با حضور در چهار کتابخانه‌ کانون واقع در شهر تهران ضمن برگزاری کارگاه‌های قصه‌ گویی مربیان، برای کودکان قصه‌ می‌گویند.یکی از میهمانان دهمین جشنواره قصه‌گویی امسال ، «میکی ساکورای»، قصه ‌گو، مشاور تلویزیون‌ های ژاپن و مؤسس انجمن داستان گویای ژاپن است .«جورجیانا کیبل»، میهمان دیگری است که عضویت در گروه قوانین هنرمندان مجتمع هنرمندان متخصص انگلستان، راه‌ اندازی تئاتر بانوان، پایه‌گذاری و احیای داستان‌گویی زنده در دهه 80 در لندن، مربی قصه ‌گویی، ریاست سابق فستیوال قصه‌ گویی بین‌المللی ، مشاور برنامه قصه‌گوی بی بی سی و فیلمنامه نویسی را در کارنامه خود دارد.مانوراما جافا، قصه‌گوی هندی، نویسنده 65 کتاب کودک ، بیش از 600 داستان و مقاله و پژوهش در خصوص ادبیات  کودکان، رئیس هیأت داوری فستیوال بین‌ المللی فیلم کودک اصفهان در سال 1368، رئیس پروژه سواد آموزی در هند، برنامه ‌ریز پروژه «کتاب برای کودکان افغانی» و برنده جایزه منگادوی ادبیات کودکان، قصه‌گوی دیگری است که به تهران می ‌آید.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 7:34 توسط طاهره کرمی |

۱-كتابخوان الكترونيكي جديد اختراع شد 
شركت چيني eRead كتابخوان الكترونيكي جديدي را براي ايجاد تحول در روش كتاب خواندن مردم اختراع كرد.
شركت eRead كه يك توزيع كننده كتاب الكترونيكي در چين محسوب مي شود، روز چهارشنبه از اين اختراع جديد خود تحت عنوان كتابخوان الكترونيكي STAReBook در تايوان پرده برداشت.
۲-ركورد جديد كتابخواني همزمان در گينس ثبت مي شود
بزرگترين برنامه كتابخواني همزمان به منظور ثبت در كتاب ركوردهاي گينس، صبح چهارشنبه توسط هزاران دانش آموز، معلم و كتابخوان حرفه اي در آمريكا برگزار شد.
۳-كتاب ناياب كي يركه گارد بيش از 30 هزار دلار فروخته شد 
نسخه نايابي از كتاب Either/Or، اثر سورن كي يركه گارد، روز سه شنبه در ازاء 170 هزار كرون معادل 30200 دلار به يك كلكسيونر كتاب اروپايي فروخته شد
۴-بودجه 69 ميلياردي نهاد کتابخانه هاي عمومي به سازمان مديريت رفت
مسئولان نهاد کتابخانه هاي عمومي، تصويب بودجه عملياتي سال 1386 اين نهاد با 40 ميليارد تومان افزايش نسبت به سال گذشته را امکان پذير مي دانند
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۵ساعت 7:19 توسط طاهره کرمی |

Google Patent Search covers the entire collection of patents made available by the United States Patent and Trademark Office (USPTO), from patents issued in the 1790s through those issued in the middle of 2006.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۴ساعت 5:29 توسط طاهره کرمی |

سلام

دو روز شاهد برنامه ای منظم، منسجم و در عین حال علمی بودیم. اولین همایش دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با وجود برف و سرمای فراوان در فضایی گرم و صمیمی برگزار شد و با موفقیت به پایان رسید. سه مقاله از مقالات ارائه شده در همایش حائز رتبه های اول تا سوم شدند که به این سه دوست خوب و عزیز تبریک می گویم.

رتبه اول: سرکار خانم طاهره کرمی: "بررسي وبلاگ هاي کتابداري ايراني  و نقش آنها در اطلاع رساني به جامعه کتابداري ايران"

رتبه دوم: جناب آقای امیررضا اصنافی: "کتابداری: از ثبات تا انقلابی آرام"

رتبه سوم: جناب آقای امیر ریسمانباف: "كتابداري، حرفه­اي مبتلا به فقر نظري: نگرشي بر ضرورت آگاهي متخصّصان علم اطلاعات از بنيادهاي نظريِ علم ارتباطات"

جا دارد که از زحمات شبانه روزی دانشجویان خوب کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مدیریت محترم دانشکده پیراپزشکی که دورادور شاهد تلاشهای فراوان آنها بودم تشکر و قدردانی نمایم.
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۴ساعت 0:17 توسط طاهره کرمی |

ساعت ۹ صبح یک پنجشنبه برفی. صدای مرا از کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می شنوید. (همت بجه های انجمن علمی کتابداری این دانشگاه باعث شده این روزها این  دانشگاه در کتابداری ایران در کانون خبرها قرار بگیرد.)
من الان یک کامپیوتر آنلاین در یکی از اتاق های کتابخانه پیدا کرده ام. (در این اتاق دکتر حری هم نشسته!)
من دیروز همایش را نبودم. امروز آمده ام تا ببینم اوضاع همایش چطور بوده. اونایی که دیروز اومده بودند خیلی تعریف می کرند.
گزارش های تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد!

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۳ساعت 9:13 توسط طاهره کرمی |

همایش شهید بهشتی در روز اول به خوبی برگذار شد

دانشجویان کتابداری شهید بهشتی دست مریزاد

در حاشيه همايش برفي

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۳ساعت 9:3 توسط مریم پاکدامن |

Search Engine Land is a new search news blog, launched December 11, 2006 providing information about search engine marketing and how search engines work in general, from a searcher's perspective.

پی نوشت کاملا بی ربط : "عيب جامعه اين است كه همه مي خواهند آدم مهمي باشند و هيچ كس نمي خواهد فرد مفيدي باشد" چرچيل

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 19:19 توسط طاهره کرمی |

نظر داوران درباره چگونگی برگزاری اولین روز همایش

مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 17:32 توسط ابوذر رمضانی |

نامه تبريك كريسمس ديكنز به مزايده گذاشته شد
نامه اي كه چارلز ديكنز براي تبريك كريسمس نوشته بود، در آستانه كريسمس امسال به مزايده گذاشته شده است
به گزارش آسوشيتد پرس، ديكنز، نويسنده داستان "سرود كريسمس" اين نامه را روز 25 دسامبر سال 1849 به رشته تحرير درآورده است.
اين نامه به "ويليام جردن" نوشته شده و ديكنز در آن از اين روزنامه نگار انگليسي به خاطر چاپ مجدد بيوگرافي جعلي درباره او در نشريه "ليترري ژورنال" گله كرده است. اين بيوگرافي كه بار اول در نشريه "نيويورك هرالد" منتشر شده بود، توسط "توماس پاول"، جاعل و دزدي شناخته شده، نوشته شده بود كه زماني نزد يكي از دوستان ديكنز كار مي كرد.
ديكنز در اين نامه نوشته است:« كريسمس و سال جديد مبارك. چون شما دروغ هاي اغراق آميز نيويورك هرالد را دوباره منتشر كرده ايد، شايد دوست داشته باشيد درباره منبع آنها براي نوشتن اين بيوگرافي، بيشتر بدانيد. پس من برش هاي كوچكي از زندگي "آقاي مشهور ادبيات انگلستان" را كه محل سؤال است، براي مطالعه شخص خودتان مي فرستم.»

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 14:19 توسط طاهره کرمی |

همانگونه که می دانید گذراندن دوره های مهارتهای ICDL برای تمامی کارکنان دولت الزامی است٬ اما در بخشنامه(کدام بخشنامه؟) شرکت کارکنان با پستهای کتابدار و حسابدار ٬ با هر مدرکی(اعم کارشناسی٬ ارشد و حتی دکتری!!) در دوره های هفتگانه ممنوع بوده و این افراد بنا به صلاحدید(معلوم نیست کدام صلاحدید) باید دوره های چهارگانه مخصوص غیر کارشناسان (دیپلم و فوق دیپلم) را بگذرانند. البته نمی دانم این بخشنامه در همه جا به یک شکل اجرا می شود یا برخی سازمانها بنا به صلاحدید خود چنین قانونی را بنا نهاده اند.

دانشگاه مالک اشتر عضو هیئت علمی کتابداری می پذیرد
مراجعه کنید به روزنامه اطلاعات ٬ سه شنبه ۲۱ آذر٬ صفحه ۷ (یا ۸!!). میان نوشت: البته فکر نمی کنم در مملکت ما دکتری کتابداری بیکار وجود داشته باشد! (انشا الله)

۲۶ امین بلاگر گروه
خدمت سر کار خانم ماریا رزم گیر٬ جدیدترین عضو گروه خوش آمد می گوییم. امیدواریم بزودی از مطالب  ایشان نهایت استفاده را ببریم.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 12:24 توسط طاهره کرمی |

تاليف و تدوين 20 طرح پژوهشي در شوراي پژوهش کتابخانه آستان قدس رضوي (ره)پايان يافت و اين آثار هم اکنون در مرحله چاپ و انتشار است.
 پژوهش هاي مذکور شامل پژوهش نسخه هاي خطي، پژوهش اسناد و مطبوعات، پژوهش آثار موزه اي، پژوهش حوزه حفاظت و مرمت، پژوهش کتابداري و اطلاع رساني، پژوهش هاي کاربردي براي مديريت سازمان هستند.
 پژوهش نسخه هاي خطي  شامل فهرست نويسي مجموعه ها، معرفي نسخه هاي نفيس اعم از مصاحف شريفه و کتب خطي، معرفي واقفان مجموعه هاي خطي، تصحيح متون، اهتمام در چاپ فاکسيميليه و چاپ عکسي نفايس، پژوهش هاي تحليلي نسخه ها(ويژگيهاي هنري، ادبي، مذهبي، تاريخي هر دوره و تاثير آن بر نسخه هاي خطي با بررسي نمونه هاي موجود)  می باشد و در حوزه کتابداري و اطلاع رساني به تهيه فهرستهاي موضوعي منابع اطلاعاتي؛ تدوين فهرستهاي جامع موجودي؛ معرفي منابع اطلاعاتي نفيس؛ پژوهشهاي کاربردي براي بهبود خدمات اختصاص داردhttp://www.chn.ir/news/?section=4&id=7380
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 9:36 توسط طاهره کرمی |

يادم هست كه سال ۱۳۸۱ هنگامي كه تازه وارد دوره كارشناسي ارشد كتابداري دانشگاه چمران اهواز شده بودم، از زبان استاد بزرگوارم دكتر فرج پهلو با گروه بحث كتابداري آشنا شدم. اما بنا به دلايلي عضويت من در گروه بحث به يكسال بعد موكول شد و اين عضويت تا امروز ادامه يافت. 

اگر اشتباه نكنم (تا آنجا كه من ميدانم) اين گروه در سال ۱۳۷۶ با تلاش استاد بزرگوار جناب آقاي دكتر فتاحي پايه‌گذاري شد. و من در اينجا اجازه ميخواهم به عنوان عضو كوچكي از اين گروه از تلاشهاي ارزنده ايشان كه نقش مهمي در ارتباط و آشنايي  جامعه  كتابداري ايران (اعم از كتابداران، اساتيد و متخصصين و دانشجويان رشته كتابداري) با يكديگر و آگاهي از مسائل مختلف علمي در سطح ملي و بين المللي داشت كمال تشكر و سپاسگزاري را به عمل آورم. در اين مدت كه من عضو گروه بحث بوده‌ام. گروه بحث فراز و نشيب‌هاي فراواني را پشت سر گذاشته است كه آخرين آنها تغيير آدرس گروه بحث بوده است.

من به درستي نميدانم كه اعضاي اين گروه در حال حاضر چند نفرند، اما به جرأت مي‌توانم بگويم كه تعداد اعضاي فعال به اندازه تعداد انگشتان دست نيست!!!!!  زماني بود كه اولين و جديدترين اخبار روز كتابداري ايران و جهان از طريق اين گروه در اختيار تمام اعضا قرار ميگرفت ولي اين روزها خبري نه تنها خبري از جديدترين خبرها نيست بلكه اسپم‌ها و ... جانشين آن شده‌اند. اين روزها گروه بحث روزهاي منفعلي را مي گذراند. و اين وظيفه تك تك اعضاي آن است كه پويايي و تحرك را جانشين انفعال كنند.

من ميخواستم پيشنهادي به بلاگرهاي محترم وبلاگ گروهي و دوستان خوبم بدهم: بياييم ما آغاز كننده فصل جديدي در فعاليت گروه بحث باشيم و از اين به بعد براي هر پستي يك ايميل نيز به گروه بحث با ذكر آدرس وبلاگ گروهي بفرستيم تا دوباره گروه بحث فعال شود و اسپم ها جاي خود را به خبرهاي خوب و مطالب جديد دهند.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 8:51 توسط طاهره کرمی |

به گزارش سايت اينترنتي "نيوزفكتور"، اين خدمات با نام "لايو سرچ بوكس"(‪ Live Search Books‬جست و جوي زنده كتاب) به كاربران اجازه مي‌دهد در ميان محتويات ميليونها كتاب، مجله و ساير نشريات به جستجوي اطلاعات مورد نظر خود بپردازند"مايكروسافت" بدين‌منظور در آينده نزديك كتب كتابخانه انگليس، دانشگاه "كاليفرنيا" و دانشگاه "تورنتو" را اسكن و ديجيتالي خواهد كرد. اين شركت پيش از اين كتابهاي كتابخانه عمومي نيويورك و دانشگاه "كورنل" را اسكن كرده‌است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 7:28 توسط طاهره کرمی |

 

 

The Association for Library Service to Children has announced its new Wiki. Joining in on the latest technology and communication phenomenon, ALSC established Wiki space to provide its members and others interested in library service to children a place to share ideas and best practices; network with colleagues; discuss issues, trends, and opportunities; and communicate ALSC committee happenings and events.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۲ساعت 6:27 توسط طاهره کرمی |

شاید این پست مربوط به کتابداری نباشد اما به نظر من خبر جالبی بود شما هم بخوانید
چهره های نامدار طنز ایران به روایت عمران صلاحی :
زنده یاد عمران صلاحی در کتاب "خنده سازان و خنده پردازان " تعدادی از چهره های نامدار طنز در ایران را معرفی کرده است که در آستانه برگزاری جشنواره طنز مکتوب از سوی حوزه هنری ، از نظر می گذرد .
به گزارش خبرنگارمهر ، صلاحی که خود از طنزسرایان روزگار ما به شمار می آید ، در این کتاب آورده است : از عبید زاکانی شروع کرده بودم تا متاخرین . زندگی نامه  و آثار این بزرگان عرصه طنز بود. من هفده تن را در این کتاب معرفی کرده بودم از عبید تا دهخدا . 
 عبید زاکانی : اولین طنز نویس حرفه ای ایرانی است. در گذشته بدون تردید اغلب شاعران ایرانی به طنز در شعر توجه داشته اند. هزلیات، هجویات، مطایبات ، خبثیات بسیاری در دواوین شاعران ایرانی به چشم می خورد اما این بخش از دیوان این شاعران در حد بسیار ناچیزی است . عبید زاکانی تمام آثارش را به طنز اختصاص داده است ، شاید عبید پیرو خبثیات سعدی است. چرا که سعدی دز بخش پایانی دیوان خود به این موضوع پرداخته است.


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 13:45 توسط طاهره کرمی |

نقشه و کروکی  محل برگزاری همایش " مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی" در ادامه  نگاه کنین:

 

محل دقيق همايش: تهران، بزرگراه شهيد چمران، اوین ، دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، دانشكده علوم  پزشكي، تالار ابن سينا

 

زمان: چهارشنبه و پنجشنبه 22 – 23  آذر

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 12:47 توسط ابوذر رمضانی |

كتاب ماه "كليات" ويژه‌نامه نسخ خطي منتشر شد
كتاب ماه "كليات" شماره ‪" ۱۰۲- ۱۰۱‬ويژه نامه نسخ خطي" بزرگداشت استاد سيد عبدالله انوار، فهرست نگار و مصحح برجسته كشور در ‪ ۱۱۶‬صفحه منتشر شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، در اين شماره از كتاب ماه "كليات" مطالب و مقالاتي با عنوان دست نويسهاي "روض الجنان و روح الجنان" از سيد محمد حسين حكيم، نگاهي به ميراث كهن متون پزشكي و مشكلات برگردان آن به پارسي از محمد ابراهيم ذاكر به چاپ رسيده است.همچنين دست نويسهاي ايراني، ماوراء‌النهر و هندي از سوسن اصيلي، نگاهي به‌فهرستگان نسخه‌هاي خطي حديث و علوم شيعه ازمهدي سليماني آشتياني و نگاهي به ‪ ۲۲‬جلد فهرست نسخه‌هاي خطي كتابخانه ملي از پريسا كرم رضايي چاپ شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 11:3 توسط طاهره کرمی |

چهارمین نمایشگاه بین المللی کتب کاربردی و دانشگاهی تهران گشایش یافت

چهارمین نمایشگاه بین المللی کتب کاربردی و دانشگاهی تهران امروز با حضور شخصیت های علمی و دانشگاهی در مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز به کار کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در نمایشگاه امسال که توسط موسسه توزیع کنندگان کتاب های ناشران بین المللی برگزار می شود، نزدیک به 700 ناشر معتبر و بین المللی از نقاط مختلف دنیا بیش از 40 هزار عنوان کتاب های منتشر شده خود در سال های 2004 تا اواسط 2006 را عرضه کرده اند.کتب موجود در نمایشگاه در رشته های مختلف فنی مهندسی، علوم رایانه، علوم پایه، علوم اجتماعی، علوم انسانی، فرهنگ و هنر، معماری، کشاورزی و منابع طبیعی و علوم پزشکی و شاخه های وابسته بدون محدودیت و سقف خرید ارائه می شود.


 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 10:7 توسط طاهره کرمی |

۱-مراسم اهداي نوبل شب گذشته برگزار شد 
اورهان پاموك و شش چهره علمي آمريكايي شب گذشته در مراسمي در تالار كنسرت استكهلم جوايز نوبل خود را از دست پادشاه سوئد دريافت كردند. 
خبرگزاري ميراث فرهنگي_ كتاب_ "اورهان پاموك"، نويسنده تركيه اي برنده نوبل ادبي امسال، يكشنبه شب در مراسم اهداي جايزه نوبل به او و شش چهره علمي آمريكايي در استكهلم اعلام كرد كه هميشه از نوشتن مثل يك كودك شاد مي شود.
به گزارش رويتر، مراسم اهداي نوبل ديشب پذيراي 1600 مهمان بود كه به تماشاي اهداي اين جايزه به پاموك و برندگان جوايز نوبل پزشكي، فيزيك، شيمي و اقتصاد آمده بودند.
۲-دفتر منطقه اي کتابخانه هاي عمومي يونسکو در ايران تاسيس مي شود
 با پيشنهاد کميسيون ملي يونسکو در ايران و همکاري نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور، دفتر منطقه اي يونسکو در امور کتابخانه هاي عمومي کشور تاسيس مي شود.
در صورت تصويب يونسکو براي راه اندازي دفتر منطقه اي در امور کتابخانه هاي عمومي در ايران، طرح آن تا 2 ماه ديگر عملياتي مي شود
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 9:38 توسط طاهره کرمی |

همايش فضاي تعاملي جهاني- محلي و نهادهاي مجازي

انجمن علمي مطالعات فضاي مجازي، مرکز مطالعات جهاني شدن و مؤسسه آمريکای شمالي و اروپا دانشگاه تهران، 27 آذرماه همايش فضاي تعاملي جهاني- محلي و نهادهاي مجازي را برگزار مي‌كنند. ادامه خبر و برنامه کامل این همایش را در همشهری آنلاین بخوانید.

پی نوشت۱: خانم نیکخواه قول تهیه یک گزارش را به بنده داده بودند (امیدوارم فراموش نکرده باشند).

پی نوشت ۲: اگر کسی از دوستان در این همایش و همایش های مانند این شرکت کرد ما را از گزارش این همایش ها بی خبر نگذارند.

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 8:50 توسط طاهره کرمی |

اجبار خانواده ها در جمع آوری و ثبت نسخ خطی نتیجه ای جز فرار نسخه ها از کشور ندارد
محمدعلی ابهری، احمد منزوی، عبدالله انوار، محمد حسن سمسار و محمدحسین تسبیحی در میراث خبر، آخرین شیوه های فهرست نویسی و نگهداری از نسخ خطی را مورد بررسی قرار داده و موانع دولت در خرید و شناسنامه دار کردن آنها را برشمردند. در این نشست، پیام ویژه عبدالحسین حائری برای این میزگرد نیز قرائت شد.
میزگرد" شیوه های مرمت، تصحیح و حفظ و نگهداری نسخه های خطی و راهکارهای جلکوگیری از قاچاق آنها" با حضور " محمدعلی احمدی ابهری" رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، "احمد منزوی" مسئول و کارشناس ارشد بخش فهرست نویسی کتابهای خطی؛ عکسی و طرح فهرست واره مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی ،" عبدالله انوار" رئیس بازنشسته بخش خطی و فهرست نگار بازنشسته سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ،"محمدحسن سمسار" مدیربخش هنر و معماری، میراث دار و مولف مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی و رئیس موزه کاخ گلستان، "محمدحسین تسبیحی" کارشناس فهرست نگاری و نسخه پژوهی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی و" احسان الله شکرالهی" مدیر روابط عمومی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در محل خبرگزاری میراث فرهنگی برگزار شد.
متن کامل میزگرد را می توانید در لینک ذیل مشاهده نمایید
نسخ خطی و خروج از کشور

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 7:31 توسط طاهره کرمی |

 

توجه  " همایش مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی "

1.  از شرکت کننده گان محترم تقاضا می گردد جهت تسهیل در امور پذیرش و ثبت نام در روز همایش حداقل 1 ساعت پیش از شروع همایش در محل حضور یابند.

2.  به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر الزامی است.

 

محل دقیق همایش: تهران، بزرگراه شهید چمران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده علوم  پزشکی، تالار ابن سینا

 

زمان: چهارشنبه و پنجشنبه 22 – 23  آذر

 

وبلاگ انجمن : http://www.simalib.blogsky.com/

 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۱ساعت 6:41 توسط ابوذر رمضانی |

همایش " مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی"

فایل های زیر را با کلیک کردن می توانید دانلود نمایید.

1.  کتابچه چکیده مقالات اولین همایش کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشکده پیراپزشکی

بخش اول کتابچه  ( آ – م  )202 KB PDF

بخش دوم کتابچه  ( 1 – 28)  230 KB PDF

 

2. ویژه نامه همایش

                      صفحات ( 1 – 4 ) Word  732 KB

                    صفحات ( 5 – 8 ) Word  774 KB

 

3.  برنامه روز اول و دوم همایش ( 1 – 2 )40 KB Word  

لطفاً به تاپیک های ارسالی در وبلاگ انجمن توجه نمایید.

 

با عرض پوزش گذرواژه های زیر را وارد نمایید.

Email: aboozar@parsonline.net 

Pasword: 123456

 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۰ساعت 21:3 توسط ابوذر رمضانی |

خدمت همه دوستان عزيزم سلام عرض مي نمايم و از شما سئوالي دارم : تحقيقي دارم با عنوان : بررسي و نقد وبلاگ ها و بانك هاي اطلاعات نسخ خطي در ايران لذا به دنبال اطلاعات در اين زمينه هستم اگر منبع ‍/ وبلاگ يا پايان نامه اي مي شناسيد نه فقط در زمينه نسخ خطي بلكه اگر تنها به بررسي و نقد وبلاگ ها هم بپردازد براي من مفيد خواهد بود لطفا به من معرفي نماييد از همه شما ممنونم
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۰ساعت 16:50 توسط طاهره کرمی |

۱-نمايشگاه كاريكاتور با موضوع كتاب برپا مي شود
نگارخانه مهر فرهنگسراي انقلاب با همكاري فرهنگسراي خاتم در راستاي ترويج فرهنگ كتابخواني نمايشگاه كاريكاتور با موضوع كتاب برپا مي‌كند.
۲-از ناشران برتر تهراني تقدير مي شود
امروز، 20 آذر، در فرهنگسراي دانشجو از انتشارات قدياني، يكي از 5 ناشر برتر تهران در جشن كتاب تجليل مي‌شود.
۳- هوشنگ مرادي کرماني از چرايي و چگونگي نوشتن مي گويد
ششمين نشست فصلي ادب معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسي با عنوان «چرا و چگونه مي‌نويسم؟» با سخنراني استاد هوشنگ مرادي كرماني، عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي، در روز شنبه 25 آذر ماه از ساعت 5 بعدازظهر در تالار اجتماعات شهر كتاب مركزي واقع در خيابان حافظ شمالي برگزار مي‌شود.

 
 
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۰ساعت 14:36 توسط طاهره کرمی |


 و اما اولین خبر
اجراي دومين پودمان کتابداران سراسر کشور آغاز شد
دومين پودمان کتابداران ديپلمه کتابخانه هاي عمومي سراسر کشور آغاز شد. کتابداران قراردادي و رسمي کتابخانه هاي عمومي کشور با گذراندن هفت پودمان آموزشي مي توانند مدرک معادل کارداني را کسب کنند.
۲-دومین خبر
فهرستى از پرفروش‌ترين‌ ‌کتاب‌ها منتشر شد
فهرستى از پرفروش‌ترين کتاب‌هاى علمى - تخيلى در سال 2006 منتشر‌‌ ‌شد، کهWiddershins ‌ ‌نوشته‌ى چارلز دو لينت در رتبه‌ اول قرار گرفته است.‌ ‌در‌ ‌ادامه‌ معرفى بهترين کتاب‌هاى سال 2006 در زمينه‌هاى مختلف، فهرست کتاب‌هاى پرفروش‌‌ ‌علمى - تخيلى نيز از سوى بزرگ‌ترين مرجع آنلاين فروش کتاب منتشر شد.‌
۳-سومین خبر
"کتابخانه های مدارس " موضوعی فراموش شده
تازه ترین شماره هفته نامه " کتاب هفته " با ارائه تحلیلی از تاسیس کتابخانه در سطح مدارس منتشر شد درشصتمین شماره هفته نامه کتاب هفته عناوینی چون :  راه اندازی شهرک چاپ در سراسر کشور ، گشت و گذار درگلشن جادویی بیدل ، لکنت در زبان دوم ، رونمایی کتابهای های دفاع مقدس ؛ 93 کتاب از سنگر رویید ، یادداشتی از دکتر رضا داوری ، گفتگو با دکترنصرالله پور جوادی ، پای صحبت اردشیر صالح پور و مطالب دیگر به چشم می خورد .
و آخرین خبر
اتوبوس های درون شهری صاحب "سبد کتاب" شدند
برای نخستین بار در ایران و به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان شهروندان ، سبد کتاب در اتوبوس های درون شهری تهران قرار گرفت .
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۰ساعت 12:19 توسط طاهره کرمی |

احتراما به آگاهی کلیه عزیزان میرساند که وب سایت همایش سازماندهی اطلاعات که قرار است در اسفندماه امسال برگزار شود با تلاش آقایان عظیمی و زین العابدینی راه اندازی شده و هم اینک قابل مشاهده است. نشانی این وب سایت که به زودی کامل تر می شود به قرار زیر است: http://cep.cua.ac.ir/sem/

+ نوشته شده در ۸۵/۰۹/۲۰ساعت 8:30 توسط امیررضا اصنافی |